"Wikingowie" - irlandzko-kanadyjski serial historyczny

"Wikingowie" - irlandzko-kanadyjski serial historyczny
Autor Marian Wiśniewski
Marian Wiśniewski23.09.2023 | 5 min.

Od seriali historycznych oczekuje się przede wszystkim wiernego oddania realiów minionych epok. Jednak oprócz dbałości o detale, taka produkcja musi przede wszystkim wciągnąć widza w fascynującą opowieść. Tego wymagająca zadania podjęli się twórcy serialu "Wikingowie", który od 2013 roku zachwyca widzów na całym świecie. Akcja produkcji osadzona jest we wczesnośredniowiecznej Skandynawii i Anglii, jednak przedstawia losy postaci w dużej mierze fikcyjnych. Dzięki temu autorzy zyskali swobodę w kreowaniu wciągającej fabuły, która przyciągnęła przed ekrany rzesze fanów.

Akcja i tło historyczne serialu

Akcja "Wikingów" rozgrywa się na przełomie VIII i IX wieku. Jest to burzliwy okres najazdów wikingów na tereny Europy Zachodniej. Serial przedstawia wyprawy wojowników z północy głównie do Anglii, która była celem licznych ataków duńskich i norweskich najeźdźców. Twórcy serialu starali się jak najwierniej oddać realia tamtych czasów, pokazując trudne warunki życia, wierzenia czy broń wykorzystywaną przez wikingów. Dużą wagę przywiązano także do odwzorowania ówczesnej Anglii i panujących tam porządków.

Początek podbojów

Akcja "Wikingów" rozpoczyna się, gdy wikingowie dopiero zaczynają organizować wyprawy łupieżcze na zachód Europy. Przedstawiono więc ich pierwsze kontakty z Anglo-Sasami i stopniowe poznawanie nowych ziem. Widzowie mogą śledzić, jak z biegiem czasu ataki stają się coraz śmielsze i lepiej zorganizowane.

Konflikt z Egbertem

Kluczowym wątkiem jest rywalizacja wikingów z królem Egbertem z Wessexu, który stara się zjednoczyć anglosaskie królestwa i stawić opór najeźdźcom. serial pokazuje wzajemną nieufność oraz eskalację brutalnych starć między walecznymi wojownikami z północy a ambitnym władcą.

Schyłek epoki wikingów

W ostatnich sezonach akcja serialu przenosi się na przełom IX i X wieku, kiedy dominacja wikingów powoli dobiegała końca. Ukazane jest stopniowe christianizowanie się Skandynawów i asymilacja z ludnością podbitych ziem. Ostatnie odcinki pokazują już zupełnie inny świat, który nieco tylko przypomina ten z pierwszych sezonów.

Główni bohaterowie i obsada

Ragnar Lothbrok i jego rodzina

Najważniejszym bohaterem serialu jest Ragnar Lothbrok, przedstawiony jako pierwszy wiking, który zorganizował rajd łupieżczy na angielskie ziemie. Choć postać jest fikcyjna, to nawiązuje do legendarnego wodza, o którym wspominają średniowieczne sagi. W serialu Ragnar, grany przez Travis Fimmela, jest przedstawiony jako wojownik pragnący sławy i nowych ziem do podboju. Towarzyszy mu żona Lagertha oraz przyjaciel Floki - postacie również mocno zakorzenione w skandynawskich podaniach.

Król Egbert z Wessexu

Głównym antagonistą Ragnara jest król Egbert, władca królestwa Wessexu, który jako pierwszy stawia zorganizowany opór najeźdźcom z północy. Choć Egbert rzeczywiście dążył do zjednoczenia anglosaskich królestw, to w serialu jego postać jest w dużej mierze fikcyjna. W tej roli świetnie sprawdził się Linus Roache.

Władcy północnych królestw

Oprócz Ragnara coraz większą rolę z czasem odgrywają jego synowie, którzy toczą walki o władzę w Skandynawii. Wyraziste postacie Ivara Kulawego, Bjorna Zygmunta czy Ubbego wprowadzają do serialu wątek walki o tron i braterskiej zazdrości.

Kultura i wierzenia wikingów

Mitologia nordycka

"Wikingowie" wiernie oddają mityczne wyobrażenia wikingów - ważną rolę odgrywają odniesienia do wierzeń pogańskich, opowieści o bogach oraz magiczne praktyki. Dzięki temu widzowie mogą poczuć klimat tamtej epoki, kiedy rzeczywistość przeplatała się z fantastyką.

Walka i łupy

Serial pokazuje wojowniczy tryb życia wikingów, dla których liczyły się przede wszystkim sława i łup zdobyty na wyprawach. Ukazane są ich zwyczaje związane z prowadzeniem walki oraz sposoby na zdobywanie nowych terytoriów i grabieże.

Żegluga i podróże

Charakterystyczny dla wikingów był również zamiłowanie do żeglugi, czemu serial poświęca sporo miejsca. Przedstawione zostały ich zaawansowane jak na tamte czasy umiejętności budowania statków, a także odwaga w wyprawianiu się na nieznane wody.

Najważniejsze wątki fabularne

"Wikingowie" - irlandzko-kanadyjski serial historyczny

Wyprawy wikingów do Anglii

Kluczowym elementem fabuły są oczywiście wyprawy łupieżcze wikingów do Anglii. Serial szczegółowo przedstawia organizację i przebieg tych ryzykownych przedsięwzięć. Widzimy zmagania Ragnara i jego ludzi zarówno na morzu, gdzie muszą stawić czoła żywiołowi, jak i na lądzie, gdzie czekają na nich wojska anglosaskich władców.

Konflikt z królem Egbertem

Jednym z głównych wątków jest nieustanna rywalizacja pomiędzy Ragnarem i Egbertem, którzy prowadzą ze sobą zaciekłą grę. Raz to wikingom udaje się splądrować kolejne angielskie królestwo, innym razem zostają odparci przez zjednoczone siły Egberta. Ten dynamiczny konflikt napędza akcję serialu.

Rywalizacja synów Ragnara

Ważnym elementem fabuły, zwłaszcza w późniejszych sezonach, jest rywalizacja między synami Ragnara - Ivarem, Ubbe i Bjornem. Każdy z nich ma inny charakter i prowadzi inną politykę, co prowadzi do konfliktu i dramatycznej walki o tron. Ten wątek wnika głęboko w relacje rodzinne bohaterów.

Odbiór i sukces serialu

Docenienie przez widzów i krytyków

"Wikingowie" spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno przez widzów, jak i recenzentów. Chwalono zarówno wciągającą fabułę, jak i dbałość o historyczne realia. Serial od początku przyciągał przed ekrany miliony widzów na całym świecie i zdobył status produkcji kultowej.

Kontynuacje i spin-offy

Sukces "Wikingów" zaowocował powstaniem kolejnych seriali osadzonych w tym samym uniwersum. Powstał prequel "Wikingowie: Walhalla" oraz produkcja "Wikingowie: Waleria", opowiadająca losy córki Ragnara. Świadczy to o sile marki i niesłabnącej popularności tego tytułu.

Wpływ na popkulturę

Serial zyskał status produkcji kultowej, która na stałe wpisała się do popkultury. Postacie Ragnara czy Ivara są rozpoznawalne na całym świecie, a ich losy do dziś emocjonują rzesze fanów. "Wikingowie" na nowo rozbudzili fascynację kulturą wikingów.

Ciekawostki o serialu

Inspiracje historyczne

Pomimo fikcyjnych bohaterów, twórcy czerpali inspirację z autentycznych wydarzeń historycznych i postaci. Pojawia się więc wiele odniesień m.in. do prawdziwych królów anglosaskich czy autentycznych bitew stoczonych z najeźdźcami.

Praca nad efektami specjalnymi

Aby oddać realia epoki, zespół efektów specjalnych musiał odtworzyć obrazy m.in. autentycznych statków wikingów, ich wiosek czy pole bitwy. Praca nad wizualną stroną produkcji była ogromnym wyzwaniem.

Lokalizacje zdjęciowe

Większość zdjęć realizowano w Irlandii, której krajobrazy idealnie oddawały klimat chłodnej Skandynawii. Specjalnie na potrzeby produkcji wzniesiono całe wioski wikingów oraz odtworzono wnętrza epoki.

Podsumowanie

Serial "Wikingowie" to prawdziwy fenomen, który na lata wpisał się do kanonu kultowych produkcji telewizyjnych. Co sprawiło, że losy postaci takich jak Ragnar Lothbrok, Lagertha czy król Egbert na stałe zagościły w popkulturze? Przede wszystkim wciągająca, pełna zwrotów akcji fabuła, osadzona w fascynującej epoce wypraw wikingów. Po drugie - dbałość o historyczne realia, dzięki którym serial wiernie oddaje klimat wczesnośredniowiecznej Skandynawii i Anglii. I wreszcie - wyrazista charakterystyka barwnych postaci, zmagających się z własnymi słabościami i dążących do realizacji ambicji. Dzięki temu "Wikingowie" to nie tylko lekcja historii, ale też wnikliwa opowieść o ludzkiej naturze.

Najczęściej zadawane pytania

Ragnar Lothbrok jako główny bohater serialu jest postacią fikcyjną. Jednak w średniowiecznych sagach pojawia się wzmianka o wodzu wikingów o takim imieniu, który rzeczywiście mógł istnieć.

Zdjęcia do "Wikingów" realizowano głównie w Irlandii, której surowe krajobrazy idealnie oddawały klimat Skandynawii. Wybudowano tam całe wikingowskie osady.

Postać króla Egberta, władcy Wessexu, który stawia opór najeźdźcom, gra brytyjski aktor Linus Roache.

"Wikingowie" doczekali się 6 sezonów. Ostatni z nich został wyemitowany w 2020 roku. Łącznie powstało 89 odcinków.

Tak, popularność serialu zaowocowała powstaniem sequelu "Wikingowie: Walhalla" oraz spin-offu "Wikingowie: Waleria".

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Dziewiąte wrota" - okultyzm i tajemnice starożytnych ksiąg w thrillerze Polańskiego
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marian Wiśniewski
Marian Wiśniewski

Witaj w moim wirtualnym atelier! To przestrzeń, gdzie piękno otacza nas na każdym kroku - od delikatnych kształtów rękodzielnych biżuterii, po intrygujące projekty wnętrz inspirowane naturą. Moje pasje splatają się tu w harmonię, tworząc krąg kreatywności. Zapraszam Cię do odkrywania piękna w detalu i doznawania estetycznych uniesień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły