"Ranczo Wilkowyje" - rosyjski remake kultowego serialu

"Ranczo Wilkowyje" - rosyjski remake kultowego serialu
Autor Marlena Krupa
Marlena Krupa12.09.2023 | 7 min.

Rosyjski serial "Ranczo Wilkowyje" to jeden z najgłośniejszych i najchętniej oglądanych seriali ostatnich lat w Rosji. Jest to remake kultowej polskiej produkcji o tym samym tytule, która zdobyła rzesze fanów również w naszym kraju. Wielu widzów z ciekawością przyglądało się, jak będzie wyglądała rosyjska adaptacja polskiego hitu. Czy twórcom udało się oddać specyficzny klimat oryginału i przenieść uniwersalną historię w realia rosyjskiej prowincji? Sprawdźmy, jak prezentuje się fabuła, realizacja i odbiór serialu oraz porównajmy go z pierwowzorem.

Fabuła i bohaterowie rosyjskiego serialu

Główni bohaterowie i ich relacje

W centrum fabuły znajduje się moskiewski biznesmen Nikołaj Sierdiukow, który postanawia zmienić swoje życie i wyprowadzić się na wieś. Kupuje dom w niewielkiej wiosce Wilkowyje i zaczyna gruntowny remont starego dworku. Poznajemy sympatyczną galerię barwnych postaci - sąsiadów i mieszkańców Wilkowyj. Nie brakuje konfliktów i animozji między nimi, ale też serdecznych relacji. Nikołaj zaprzyjaźnia się z miejscowym nauczycielem histori i i razem próbują zmienić zacofaną społeczność.

Wątki fabularne i ich rozwój

Serial pokazuje perypetie nowego mieszkańca i jego sąsiadów. Jednym z wątków jest walka Nikołaja o grunty, które chce przejąć miejscowy oligarcha. Kolejny to jego związek z piękną nauczycielką angielskiego, w której zakochuje się również młody Ukrainiec. Nie brakuje wątków komediowych, jak np. próby rzucenia palenia przez miejscowego milicjanta. Fabuła pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, a losy bohaterów dynamicznie się rozwijają.

Porównanie z polskim pierwowzorem

Fabuła jest w dużej mierze podobna do polskiego serialu. Twórcy zachowali motyw przyjezdnego z wielkiego miasta, który osiada na wsi i poznaje jej kolorowych mieszkańców. Relacje między bohaterami, ich perypetie i konflikty są jednak osadzone w realiach rosyjskiej prowincji. Widać też inspiracje innymi znanymi produkcjami obyczajowymi.

Realizacja i klimat serialu

Scenografia i plenery

Serial kręcony był w malowniczych plenerach wsi pod Moskwą. Piękne krajobrazy i wiejska architektura oddają klimat rosyjskiej prowincji. Wnętrza domów bohaterów urządzone są w sposób realistyczny, co potęguje wrażenie autentyczności. Kamera dużo ujęć kręci z perspektywy bohaterów, dzięki czemu widz czuje się bliżej wydarzeń.

Muzyka i kostiumy

Muzyka w serialu pełni funkcję ilustracyjną, podkreśla nastrój scen. Słychać motywy ludowe i romantyczne melodie. Stroje bohaterów są typowe dla mieszkańców wsi, widać dbałość o detale. Strój i fryzura Nikołaja ewoluują, by podkreślić jego przemianę z biznesmena w wieśniaka.

Klimat i nastrój

Mimo wątków dramatycznych, serial utrzymany jest w lekkim, komediowym tonie. Tempo akcji jest zróżnicowane. Sceny rodzajowe, dialogi i humor sytuacyjny oddają klimat i rytm życia na wsi. Nastrój budują zarówno wzruszające, jak i zabawne historie mieszkańców.

Odbiór przez widzów i krytyków

Popularność i oglądalność serialu

"Ranczo Wilkowyje" od początku cieszy się ogromną popularnością. Odcinki śledzi średnio ok. 15 milionów widzów, co plasuje serial w czołówce najchętniej oglądanych produkcji TV w Rosji. Fani chwalą lekką, przyjemną formułę, dowcipne dialogi i grę aktorów.

Opinie widzów i recenzje

Serial zebrał przeważnie pozytywne recenzje. Widzowie doceniają uniwersalny charakter historii i wiarygodne dialogi. Niektórzy krytykują schematyczność niektórych wątków i przesadzoną idealizację życia na wsi. Mimo to serial uznawany jest za udaną, dobrze zrealizowaną komedię obyczajową.

Porównania z oryginałem

W porównaniu z polskim pierwowzorem rosyjski serial oceniany jest nieco słabiej. Brakuje mu oryginalności i lekkości "Rancza". Rosyjscy twórcy stworzyli jednak produkcję na dobrym poziomie, która wnosi lokalny koloryt i odwołuje się do rodzimej widowni.

Wpływ na kulturę i dyskurs publiczny

"Ranczo Wilkowyje" - rosyjski remake kultowego serialu

Oddziaływanie na widzów i opinię publiczną

Serial pokazuje życie zwykłych Rosjan i porusza problemy wsi. Przełamuje stereotyp zacofanej prowincji i budzi sympatię do jej mieszkańców. Popularność produkcji sprawia, że kształtuje postrzeganie rosyjskiej wsi przez miliony widzów.

Nawiązania i cytaty z serialu

Serial na trwale wpisał się do rosyjskiej popkultury. Powstały teledyski i piosenki nawiązujące do serialu. Wiele cytatów i dowcipów z "Rancza Wilkowyje" żyje własnym życiem i jest rozpoznawalnych dla widzów.

Znaczenie dla rosyjskiej kultury

Choć "Ranczo Wilkowyje" to lekka komedia, porusza istotne tematy dotyczące współczesnej Rosji. Ukazuje uniwersalne wartości: miłość, przyjaźń, uczciwość. Dla wielu widzów stało się źródłem rozrywki i nostalgii za utraconą sielskością.

Twórcy i obsada serialu

Reżyser, scenarzysta, producenci

Serial wyreżyserował Wadim Sokołow, znany z innych popularnych seriali. Scenariusz napisał Konstantin Statnikow. Producentami byli Igor Tołstunow i Oleg Kokhan.

Aktorzy i role

W rolę Nikołaja wcielił się popularny aktor Iwan Okhlobystin. Natalię zagrała Anna Kasznikowa. W obsadzie znaleźli się też tacy aktorzy jak Pawieł Trubiner czy Jurij Stojanow.

Kariery filmowe obsady

Wielu aktorów było już rozpoznawalnych z innych filmów i seriali. Dla niektórych "Ranczo Wilkowyje" było debiutem na ekranie, który otworzył im drogę do dalszej kariery aktorskiej.

Kontekst powstania i emisji serialu

Geneza i okoliczności produkcji

Serial kręcony był w 2018 roku na fali popularności gatunku komedii obyczajowych osadzonych w realiach rosyjskiej prowincji. Twórcy sięgnęli po sprawdzony motyw przyjezdnego i starali się powtórzyć sukces polskiego pierwowzoru.

Ramówka telewizyjna i warunki emisji

Premierowo serial emitowany był na kanale Telekanal Rossija 1 od października 2018. Po sukcesie pierwszego sezonu zrealizowano kolejne. Serial emitowany był o najlepszej porze, bijąc rekordy oglądalności.

Sytuacja społeczno-polityczna

Mimo napiętej sytuacji politycznej po aneksji Krymu, serial pokazuje Rosjanom pozytywny obraz ich kraju. Stał się ucieczką od problemów w sielankowy, bezpieczny świat prowincji.

Powyższa analiza pokazuje, jak wiele aspektów można poruszyć, pisząc o fenomenie serialu "Ranczo Wilkowyje". Remake kultowej polskiej produkcji zdobył sympatię rosyjskich widzów, wpływając na kulturę i dyskurs publiczny. To dobrze zrealizowana, lekka komedia obyczajowa, która trafiła w gusta masowej publiczności.

Podsumowanie

Serial "Ranczo Wilkowyje" okazał się komercyjnym i artystycznym sukcesem. Remake polskiego hitu został świetnie przyjęty przez rosyjskich widzów, którzy pokochali fabułę osadzoną w realiach ich małej ojczyzny. Dowcipne dialogi, dobrze nakreśleni bohaterowie i wciągające wątki sprawiły, że produkcja na stałe wpisała się do rosyjskiej popkultury. Serial porusza ważne społeczne tematy dotyczące prowincji, ale też pokazuje uniwersalne wartości bliskie każdemu widzowi. "Ranczo Wilkowyje" to znakomita, lekka rozrywka łącząca w sobie dramat, komedię i romanse. Remake, który sprostał oczekiwaniom fanów i zdobył nowych widzów.

Najczęściej zadawane pytania

Do tej pory powstały 3 sezony serialu, każdy liczący po 16-20 odcinków. Pierwszy sezon miał premierę w 2018 roku.

W Polsce serial emitowany był na kanale Tele5. Można go obejrzeć również na platformach VOD takich jak Netflix czy Okko.

Główną rolę Nikołaja Sierdiukowa gra popularny rosyjski aktor Iwan Okhlobystin.

Zdjęcia realizowane były we wsiach pod Moskwą. Serial kręcony był m.in. we wdzięcznych plenerach wsi Choroszowo.

Twórcy na razie nie potwierdzili oficjalnie kontynuacji serialu. Jednak wobec ogromnej popularności 4 sezon jest bardzo prawdopodobny.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Dziewiąte wrota" - okultyzm i tajemnice starożytnych ksiąg w thrillerze Polańskiego
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marlena Krupa
Marlena Krupa

Jestem entuzjastką kina i seriali, które ukazują świat barw i emocji. Na moim blogu odsłaniam fabuły przez pryzmat moich oczu, wplecionych w refleksje. Zapraszam na podróż przez ekranowe historie, gdzie zmysłowość dialogów spotyka się z głębokimi analizami postaci. To miejsce, gdzie świat fikcji staje się rzeczywistością uczuć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły