"Peaky Blinders" - gangsterski serial o birminghammskiej mafii

"Peaky Blinders" - gangsterski serial o birminghammskiej mafii
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak17.09.2023 | 6 min.

Serial „Peaky Blinders” to prawdziwy fenomen na rynku produkcji telewizyjnych ostatnich lat. Oparty na prawdziwych wydarzeniach gangsterski dramat z Birmingham zdobył uznanie widzów i krytyków na całym świecie, stając się jedną z najchętniej oglądanych produkcji platform streamingowych. Co sprawia, że historia rodziny Shelby’ów, wzorowanej na prawdziwym gangu Peaky Blinders, jest tak fascynująca i wciągająca?

Geneza gangu Peaky Blinders

By zrozumieć fenomen serialu, należy cofnąć się do początków XX wieku, kiedy to w biednych robotniczych dzielnicach Birmingham zaczęły powstawać pierwsze gangi uliczne. Jednym z nich byli Peaky Blinders, nazwani tak od noży wszywanych w daszki ich charakterystycznych czapek. Gang ten szybko zdominował lokalną przestępczość, trudniąc się kradzieżami, hazardem i wymuszeniami. Po traumie I wojny światowej, wraz z powrotem weteranów, Peaky Blinders jeszcze bardziej umocnili swoją pozycję w Birmingham, zyskując monopol na nielegalny handel i prosperując w czasach prohibicji.

Powstanie gangu w XIX wieku

Pierwsze wzmianki o gangu Peaky Blinders pochodzą z końca XIX wieku. Była to luźna grupa młodych mężczyzn z biednych dzielnic Birmingham, którzy zaczęli popełniać drobne kradzieże i napady. Ich nazwa wzięła się od noży wszywanych w czubki czapek, którymi zastraszali ofiary. Gang szybko rozrósł się, rekrutując kolejnych członków.

Działalność przestępcza w Birmingham

Na początku XX wieku Peaky Blinders zdominowali przestępczość w Birmingham. Oprócz kradzieży i napadów, zajmowali się hazardem, wymuszeniami, handlem narkotykami i prostytucją. Byli postrachem robotniczych dzielnic, gdzie wymuszali haracze i ochronę. Doszło do poważnych starć z policją.

Wpływy i rozkwit gangu po I wojnie światowej

Po 1918 roku do gangu wrócili weterani wojenni, co umocniło jego siłę. Peaky Blinders rozszerzyli działalność na handel alkoholem i tytoniem. Lata 20. to okres ich największego rozkwitu, gdy kontrolowali całe przestępcze podziemie Birmingham. Stało się to kanwą serialu.

Fabuła serialu „Peaky Blinders”

Akcja serialu rozpoczyna się w 1919 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej i powrocie weteranów do Birmingham. Przedstawia on losy gangu Peaky Blinders, na czele którego stoi rodzina Shelbych. Fabuła łączy wątki gangsterskie i obyczajowe, ukazując codzienność i dramaty bohaterów.

Akcja osadzona w powojennym Birmingham

Serial rozgrywa się w Birmingham w pierwszych latach po wojnie. Jest to trudny, pełen napięć okres, zubożone, robotnicze dzielnice zmagają się z brakiem pracy i perspektyw. Taki klimat sprzyja rozwojowi gangów.

Losy gangu w latach 20. XX wieku

Peaky Blinders pod wodzą Tommy’ego Shelby’ego przeżywają swój złoty okres. Rozszerzają działalność na hazard, wyścigi konne i coraz poważniejszą przestępczość. Starają się też wejść do wyższych sfer.

Walki z władzą i konkurencyjnymi gangami

Serial ukazuje konflikty Peaky Blinders z policją, która próbuje zdusić ich działalność. Gang rywalizuje też z Billym Kimbersem i Alfie Solomonem o wpływy w świecie przestępczym.

Główni bohaterowie serialu

Kluczowymi postaciami serialu są członkowie gangu Peaky Blinders, na czele którego stoi rodzina Shelbych. Charakterystyczne, charyzmatyczne postaci wzbudzają emocje i angażują widzów.

Tommy Shelby – przywódca gangu Peaky Blinders

Główny bohater, charyzmatyczny lider Peaky Blinders. Inteligentny, lecz skryty i brutalny. Stara się wykorzystać gang do zdobycia wpływów i bogactwa. Grana przez Cilliana Murphy’ego postać.

Arthur i John Shelby – bracia Tommy'ego

Impulsywni bracia Tommy’ego, odpowiedzialni głównie za siłową stronę interesów gangu. Ich relacje z Tommym są skomplikowane, ale łączy ich lojalność. Grane przez Paula Andersona i Joe Cole’a.

Polly Gray – ciotka braci Shelby

Stanowcza ciotka Shelbych, odgrywająca kluczową rolę w interesach gangu. Jej zdrowy rozsądek równoważy zapędy Tommy’ego. Grana przez Helen McCrory.

Realizm serialu

"Peaky Blinders" - gangsterski serial o birminghammskiej mafii

Mocną stroną „Peaky Blinders” jest wiarygodne odtworzenie realiów epoki, co zanurza widza w klimacie powojennego Birmingham. Obejmuje to zarówno scenografię, kostiumy, jak i język bohaterów.

Kostiumy i scenografia nawiązujące do epoki

Serial odzwierciedla modę i wystrój wnętrz lat 20. Poprzez detale, meble, rekwizyty oddaje atmosferę angielskich miasteczek i pubów w tamtym czasie.

Mowa postaci odzwierciedlająca język tamtych czasów

Aktorzy posługują się specyficznym, gwarowym językiem charakterystycznym dla ówczesnych robotniczych dzielnic. Daje to efekt autentyczności.

Muzyka budująca nastrój lat 20. XX wieku

Ścieżka dźwiękowa łączy utwory z epoki z nowoczesnymi brzmieniami. Stwarza to wyjątkowy, anachroniczny klimat, który idealnie oddaje ducha serialu.

Odbiór i popularność serialu

Fenomen „Peaky Blinders” polega na tym, że zdobył on uznanie zarówno krytyków, jak i milionów widzów na całym świecie. Jest to produkcja, która łączy walory artystyczne z wciągającą fabułą gangsterską.

Pozytywne recenzje krytyków i widzów

Serial zebrał entuzjastyczne oceny za reżyserię, scenografię, grę aktorów i przekonującą fabułę. Widzowie chwalą wciągającą akcję i charakterystycznych bohaterów.

Duża oglądalność i rzesze fanów na całym świecie

„Peaky Blinders” to jeden z najchętniej oglądanych seriali platform streamingowych ostatnich lat. Doczekał się rzesz oddanych fanów, którzy uwielbiają gangsterski styl Peaky Blinders.

Nagrody i wyróżnienia dla twórców serialu

Serial był wielokrotnie nominowany i nagradzany za reżyserię, zdjęcia, muzykę, rolę Cilliana Murphy’ego. Świadczy to o docenieniu jego wysokich walorów artystycznych.

Podsumowanie

Serial „Peaky Blinders” to produkcja, która w fenomenalny sposób łączy historię prawdziwego gangu z wciągającą fabułą gangsterską. Dzięki świetnej obsadzie, reżyserii i dbałości o detale historyczne, przenosi widza w realia Birmingham lat 20. XX wieku, pozwalając mu zanurzyć się w mrocznym świecie rodziny Shelbych. Gang Peaky Blinders, którego losy śledzimy przez kolejne sezony, na zawsze odmienił oblicze angielskiego świata przestępczego. Ich historia, choć fikcyjna, oddaje ducha ciężkich, powojennych czasów, gdy zdemobilizowani weterani szukali dla siebie miejsca w brutalnej rzeczywistości angielskich miast. Dzięki temu serial odniósł ogromy sukces i zdobył rzesze fanów na całym świecie.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, Peaky Blinders byli prawdziwym gangiem działającym w Birmingham na początku XX wieku. Serial luźno czerpie z historii tego gangu, ale fabuła i bohaterowie są fikcyjni.

Serial emitowany jest m.in. na platformach Netflix, HBO Max i Amazon Prime. W Polsce dostępne są wszystkie 6 sezonów.

Główną rolę Tommy’ego Shelby’ego gra irlandzki aktor Cillian Murphy, znany m.in. z filmów „Incepcja” i „Mroczny rycerz”.

Do tej pory powstało 6 sezonów serialu. To jednak niekoniec, twórcy zapowiedzieli finałowy film kinowy.

Miejscem akcji jest Birmingham - angielskie miasto przemysłowe, w którym rzeczywiście działał gang Peaky Blinders.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Dziewiąte wrota" - okultyzm i tajemnice starożytnych ksiąg w thrillerze Polańskiego
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak

Witajcie! Jestem Anastazja i zapraszam Was na tym blogu poświęconym fascynującemu świecie filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja wielka pasja, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, oraz ciekawostki ze świata rozrywki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły