"La La Land" - musicalowy hit z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone

"La La Land" - musicalowy hit z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak28.08.2023 | 7 min.

Musicale od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a ich magia pozwala widzom przenieść się do świata pełnego śpiewu, tańca i wzruszających historii. Jednym z największych hitów ostatnich lat okazał się film "La La Land" w reżyserii Damiena Chazelle. Produkcja ta zebrała entuzjastyczne recenzje i zdobyła lawinę prestiżowych nagród, w tym aż 14 nominacji do Oscara. Co sprawiło, że ten musical spotkał się z tak ciepłym przyjęciem widzów i krytyków? Przyjrzyjmy się bliżej jego fabule, opiniom, muzyce oraz elementom, które sprawiają, że warto go obejrzeć.

Fabuła i opis filmu "La La Land"

Główni bohaterowie - Sebastian i Mia

W centrum historii znajduje się para sympatycznych bohaterów, których poznajemy na ulicach Los Angeles. Są nimi Sebastian (Ryan Gosling) - utalentowany jazzowy pianista oraz Mia (Emma Stone) - młoda aktorka marząca o karierze. Los sprawia, że ich drogi krzyżują się, rodzi się uczucie, a oni wspierają swoje aspiracje zawodowe i artystyczne. Widzimy jak para zmaga się z przeciwnościami losu i walczy o spełnienie marzeń. Aktorzy świetnie oddają emocje i chemie między bohaterami.

Akcja filmu osadzona w Los Angeles

Tłem dla historii Sebastiana i Mii jest słoneczne Los Angeles, które stanowi wręcz oddzielny bohater filmu. Widzimy charakterystyczne miejsca i ulice tego miasta, a akcja przenosi nas w różne jego zakątki. Kolorowa sceneria i ujęcia LA dodają musicalowi swoistego klimatu. Film oddaje atmosferę tego miejsca, jego rytm i energię.

Opowieść o marzeniach i miłości

"La La Land" to przede wszystkim wzruszająca opowieść o dążeniu do spełnienia marzeń i rozkwicie miłości w niełatwych czasach. Jej twórcy pokazują zmagania artystów z codziennością i problemami, jakie napotykają chcąc realizować swoje cele. Jednocześnie ukazują, że w pościgu za sukcesem ważne jest, aby nie zatracić siebie i bliskich. Choć bohaterowie zmierzają w swoich karierach na szczyt, komplikuje się ich uczucie. Film poucza, że marzenia wymagają czasem poświęceń.

Recenzje i opinie o filmie

Zachwyt krytyków i widzów

"La La Land" został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i przez publiczność. W recenzjach chwalono przede wszystkim rewelacyjną chemię między Goslingiem i Stone oraz wspaniałe aktorstwo tej dwójki. Krytycy podkreślali też, że musical posiada niesamowitą energię, doskonałą reżyserię i czarującą historię, która wciąga od pierwszych minut. Zachwycali się także zdjęciami oraz muzyką.

Chwalona reżyseria, scenariusz i zdjęcia

Wielkie brawa zebrała przede wszystkim reżyseria Damiena Chazelle, który świetnie oddał klimat musicalu z elementami dramatu. Krytycy docenili jego pomysłowość i styl. Pozytywne recenzje zebrał również scenariusz napisany przez Chazelle'a - chwalono naturalny i dowcipny dialog między bohaterami. Ciepłe słowa padły także pod adresem zdjęć Linusa Sandgrena, które zachwycają kolorystyką i ujęciami LA.

Doceniona gra aktorska Goslinga i Stone

Jednogłośne uznanie zebrała kreacja aktorska Ryana Goslinga, który zagrał charyzmatycznego Sebastiana. Krytycy podkreślali jego muzykalność, czarującą grę na pianinie i taniec. Z kolei rola Mii przyniosła Emmie Stone nominację do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. Aktorka zachwyciła wokalem i grą aktorską. Para bohaterów okazała się strzałem w dziesiątkę.

Nagrody i nominacje dla "La La Land"

Triumf na Złotych Globach - 7 statuetek

Musical odniósł triumf podczas Złotych Globów w 2017 roku, gdzie zgarnął aż 7 statuetek, w tym dla najlepszego filmu komediowego/musicalowego. "La La Land" pobił tym samym rekord nagród dla jednego filmu podczas gali. Doceniono reżyserię, scenariusz, muzykę oraz odtwórców głównych ról.

Rekordowa liczba 14 nominacji do Oscara

Również Academy doceniło musical, nominując go aż do 14 Oscara. Wyrównał tym samym rekord wszech czasów pod względem liczby nominacji dla jednego filmu. Ostatecznie zdobył 6 statuetek, m.in. za najlepszą reżyserię, aktorkę, piosenkę i muzykę.

Inne nagrody filmowe na całym świecie

"La La Land" zdobył też nagrody BAFTA, Critics Choice czy nagrody Gildii Aktorów. Doceniano go na wielu festiwalach, zdobywając m.in. People Choice Award w Toronto czy nagrodę publiczności w Wenecji. Pokazuje to, że film trafił do widzów na całym globie.

Muzyka z filmu "La La Land"

"La La Land" - musicalowy hit z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone

Ścieżka dźwiękowa z musicalowymi hitami

Kolejnym wielkim atutem produkcji jest ścieżka dźwiękowa pełna wpadających w ucho melodii. Skomponował ją Justin Hurwitz, zdobywając Oscara za muzykę oryginalną. Musicalowe numery w typowych jazzowych aranżacjach przywołują złote lata Hollywood.

Piosenki wpadające w ucho i taneczne rytmy

Piosenki takie jak „City of Stars” (Oscar dla najlepszej piosenki) czy „Audition (The Fools Who Dream)”mają chwytliwe melodie, które na długo pozostają w pamięci. Współgrają z nastrojem scen i ukazują emocje bohaterów. Towarzyszą im dynamiczne układy taneczne w typowym musicalowym stylu.

Nominacja do Oscara dla muzyki z filmu

Muzyka z „La La Land” zachwyciła Hollywood, czego dowodem była nominacja do Oscara dla Justina Hurwitza w kategorii najlepsza muzyka oryginalna. kompozytor zdobył za nią statuetkę, a utwory na długo zapadają w pamięć.

Powody, dla których warto obejrzeć "La La Land"

Wspaniała opowieść o marzeniach i miłości

Przede wszystkim jest to po prostu świetna opowieść, która wciąga i wzrusza. Doskonale oddaje dylematy młodych ludzi próbujących realizować swoje cele i pasje. Pokazuje zarówno słodkie, jak i gorzkie oblicze marzeń. Film ma też wymowę uniwersalną - pokazuje, że ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Doskonałe aktorstwo Goslinga i Stone

Ryan Gosling i Emma Stone tworzą zgrany duet o niesamowitej chemii, dając popis aktorstwa. Są charyzmatyczni, utalentowani wokalnie i tanecznie. Dzięki nim musical nabiera dodatkowych rumieńców. Trudno oderwać od nich wzrok.

Wzruszająca muzyka, która na długo zapada w pamięć

Wreszcie ścieżka dźwiękowa to prawdziwy majstersztyk, który na długo pozostaje w uszach. Melodie idealnie budują nastrój, sprawiając, że musical jeszcze mocniej trafia do serca. To muzyka, którą chce się słuchać na repeat.

Podsumowując, "La La Land" to film, który trzeba zobaczyć, by poczuć jego magię. To opowieść, która porusza, bawi i zapada w pamięć. Musicalowa uczta dla oczu i uszu z rewelacyjnymi aktorami. Produkcja, która udowadnia, że gatunek musicalu ma się dobrze i wciąż potrafi zachwycać.

Podsumowanie

"La La Land" to prawdziwa perełka wśród współczesnych musicali, która zachwyciła zarówno krytyków, jak i widzów na całym świecie. Film Damiena Chazelle'a ma wszystko, czego można oczekiwać od doskonałej produkcji tego gatunku - wspaniałą, wzruszającą historię, charyzmatycznych aktorów, zapadającą w pamięć muzykę i doskonałe wykonanie. Ryan Gosling i Emma Stone tworzą zgrany duet o niesamowitej chemii, dając popis gry aktorskiej i wokalnej. Towarzyszy im ścieżka dźwiękowa, która na długo pozostaje w uszach. Barwne Los Angeles jako tło dodaje uroku tej opowieści o marzeniach, miłości i ciężkiej pracy na drodze do sukcesu. "La La Land" to bez wątpienia jeden z najlepszych musicali ostatnich lat, który trzeba zobaczyć.

Najczęściej zadawane pytania

Reżyserem musicalu "La La Land" jest Damien Chazelle.

Główne role Sebastiana i Mii grają Ryan Gosling i Emma Stone.

"La La Land" otrzymał aż 6 Oscarów, m.in. za najlepszą reżyserię, aktorkę pierwszoplanową i muzykę.

Akcja musicalu dzieje się w Los Angeles.

Film zdobył m.in. 7 Złotych Globów, 5 BAFTA i nagrodę publiczności w Wenecji.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Matrix" Wachowskich - jak nakręcono przełomowy film sci-fi?
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak

Witajcie! Jestem Anastazja i zapraszam Was na tym blogu poświęconym fascynującemu świecie filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja wielka pasja, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, oraz ciekawostki ze świata rozrywki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły