John Wick wraca by dokończyć robotę. Recenzja czwartej części serii

John Wick wraca by dokończyć robotę. Recenzja czwartej części serii
Autor Marian Wiśniewski
Marian Wiśniewski06.10.2023 | 9 min.

John Wick to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez widzów serii akcji ostatnich lat. Nic więc dziwnego, że fani z niecierpliwością wyczekiwali premiery jej czwartej odsłony. I trzeba przyznać, że twórcy ponownie się nie zawiedli. John Wick 4 to kolejna dawka zapierającej dech w piersiach akcji, niesamowitych scen walki i pościgów oraz mrocznego, surowego klimatu, który tak urzeka w tej serii.

John Wick powraca w czwartej części

W najnowszej odsłonie cyklu ponownie mamy okazję obserwować perypetie tytułowego bohatera - znakomicie wyszkolonego płatnego zabójcy Johna Wicka. Tym razem akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, gdzie Wick poluje na bezwzględnych przestępców i złoczyńców. Jednocześnie musi się zmierzyć ze swoją mroczną przeszłością i nowymi wrogami. W tle tych wydarzeń trwa wojna pomiędzy zwaśnionymi gangami i organizacjami przestępczymi.

John Wick poluje na złoczyńców w Nowym Jorku

Już od pierwszych minut filmu jesteśmy rzuceni w sam środek akcji. Widzimy Johna Wicka wplątanego w pościg ulicami Nowego Jorku. Ściga on bezwzględnych przestępców, którzy mają być kluczem do rozwiązania pewnej zagadki z jego przeszłości. dynamiczne sceny gonitw, strzelanin i walk wręcz od razu wprowadzają nas w charakterystyczny dla serie klimat. Nowy Jork został świetnie wykorzystany jako tło dla tej akcji. Mroczne zaułki i piwnice, kluby i luksusowe apartamentowce - wszystko to tworzy intrygującą i bogatą wizualnie scenerię dla nocnych eskapad Johna Wicka.

Bohater mierzy się z przeszłością i nowymi wrogami

Pogoń za przestępcami to jednak nie jedyne zadanie, z jakim mierzy się John Wick. Stopniowo odkrywamy, że pewne wydarzenia z jego przeszłości wracają, by go nawiedzić. Wick będzie musiał zmierzyć się z demonami przeszłości oraz nowymi, niebezpiecznymi wrogami, którzy snują przeciwko niemu mroczne plany. Ich ścieżki nieuchronnie muszą się przeciąć, co prowadzi do kulminacyjnej konfrontacji. To wszystko sprawia, że John Wick 4 nabiera jeszcze większego charakteru osobistej vendetty i walki o przetrwanie.

W tle wydarzeń rozgrywa się wojna gangów

Trwająca w tle opowieści wojna pomiędzy zwaśnionymi gangami i tajnymi organizacjami przestępczymi dodaje akcji jeszcze większego rozmachu. Widzimy jak Wick musi lawirować pomiędzy tymi niebezpiecznymi układami, by dojść do celu swojej zemsty. Gangsterskie porachunki, strzelaniny i wybuchy jeszcze bardziej podkręcają tempo i dynamikę akcji. Dzięki temu świat przedstawiony nabiera jeszcze większego realizmu i mrocznego kolorytu.

Keanu Reeves ponownie wciela się w główną rolę

Oczywiście w roli Johna Wicka ponownie oglądamy Keanu Reevesa, który już na stałe związał się z tą kultową postacią. I trzeba przyznać, że aktor jest tu po prostu doskonały. Znakomicie oddaje surowy charakter, charyzmę i umiejętności bohatera. Reeves świetnie czuje się w tej roli i jest w niej absolutnie przekonujący.

Aktor znakomicie oddaje charyzmę i umiejętności Johna Wicka

Mimo upływu lat Keanu Reeves wciąż utrzymuje fantastyczną formę, co pozwala mu na wykonanie praktycznie wszystkich niebezpiecznych scen bez udziału kaskadera. Aktor doskonale oddaje twardy, zdeterminowany charakter Johna Wicka. Jego gra jest powściągliwa i oszczędna w środkach, co dodaje bohaterowi aurę tajemniczości. Reeves znakomicie buduje charyzmę i magnetyzm tej ikonicznej postaci kina akcji.

Reeves znów popisuje się znakomitymi umiejętnościami sztuk walki

Oczywiście nie brakuje też momentów, gdy Reeves może popisać się swoimi imponującymi umiejętnościami sztuk walki i strzelectwa. Aktor wykonuje wiele wrażenia robiących scen brawurowych walk, strzelanin i pościgów. Jego płynne, dynamiczne ruchy i niezwykła precyzja sprawiają, że każda scena akcji z jego udziałem zapiera dech w piersiach. John Wick bez Keanu Reevesa to jak Obi-Wan Kenobi bez Ewana McGregora - po prostu niewyobrażalne.

Aktor doskonale buduje charyzmę i aurę nieustraszonego zabójcy

Ogromnym atutem aktora jest również to, że doskonale buduje aurę i charakter Johna Wicka jako postaci budzącej respekt, a jednocześnie sympatię. Widz rozumie jego motywacje i jest po jego stronie, mimo że Wick jest bezwzględnym zabójcą. Reeves sprawia, że kibicujemy mu w tej mrocznej odysei zemsty. Aktor z mistrzostwem balansuje pomiędzy surowością a nutą człowieczeństwa, czyniąc z Wicka prawdziwie kultowego bohatera kina sensacyjnego.


Czytaj więcej: "Kryptonim: Uncle" - komedia szpiegowska z elementami czarnego humoru

Dynamiczna akcja i efektowne pościgi

Fani Johna Wicka oczywiście doskonale wiedzą, że oprócz świetnej gry aktorskiej, największym magnesem tej serii jest perfekcyjnie zrealizowana, dynamiczna akcja. Pod tym względem czwarta część również się nie zawodzi i dostarcza dokładnie tego, czego oczekują miłośnicy tego cyklu.

Liczne sceny walki i strzelanin trzymają w napięciu

Film obfituje w zapierające dech w piersiach sceny akcji. Oglądamy liczne strzelaniny, walki i pościgi, które trzymają w napięciu od początku do końca. Twórcy świetnie realizują tego typu sceny - wszystko jest perfekcyjnie z choreografowane i zmontowane. Dzięki temu każda scena akcji robi piorunujące wrażenie i wciąga widza w świat przedstawiony. To zdecydowanie jeden z najmocniejszych punktów filmu.

Widowiskowe pościgi samochodowe i motocyklowe

W filmie nie brakuje również efektownych pościgów. Szczególnie zapadają w pamięć dynamiczne motocyklowe gonitwy ulicami Nowego Jorku. Dostarczają one silnych wrażeń i pozwalają podziwiać kaskaderskie umiejętności aktorów oraz reżyserię i montaż na najwyższym poziomie. Pościgi samochodowe również stoją na bardzo wysokim poziomie i bez wątpienia zadowolą nawet najbardziej wymagających widzów.

Efektowna choreografia i znakomity montaż akcji

Ogromnym atutem akcji w Johnie Wicku 4 jest jej perfekcyjna choreografia. Twórcy doskonale wyreżyserowali i zmontowali każdą scenę walki czy pościgu tak, aby była jak najbardziej efektowna i ekscytująca. Znakomity montaż powoduje, że jesteśmy w centrum wydarzeń i odczuwamy każdy cios i upadek. To sprawia, że akcja w tej części jest po prostu wyśmienita i z pewnością na długo zapadnie w pamięć fanów.

Mroczny, surowy klimat filmu

John Wick wraca by dokończyć robotę. Recenzja czwartej części serii

Kolejną znakomitą cechą tej serii, która została utrzymana również w czwartej odsłonie, jest jej charakterystyczny, mroczny klimat. Świat przedstawiony jest pozbawiony jaskrawych barw i przepełniony głębokim fatalizmem. Jego ponura stylistyka doskonale koresponduje z osobowością głównego bohatera.

Ponura stylistyka oddaje mroczny świat zabójcy

Film utrzymany jest w ciemnej, stonowanej kolorystyce, z przewagą szarości, głębokich czerni i Blade Runnerowskich neonów. Ta specyficzna estetyka wprowadza widza w ponury nastrój i oddaje grozę świata, w którym na co dzień funkcjonuje John Wick. Jej surowość i brak kolorów doskonale komponuje się z oschłym charakterem głównego bohatera.

Twardy, oszczędny język dialogów

Mroczny klimat budują również twarde, oszczędne w formie dialogi. Bohaterowie wypowiadają się zwięźle, bez zbędnych słów. Ich rozmowy często mają wymiar symboliczny i pełne są groźby. Ten specyficzny, twardy język również świetnie oddaje surowość tego świata przedstawionego i jego bezwzględnych mieszkańców.

Przejmująca muzyka buduje klimat grozy

Istotną rolę w budowaniu mrocznego nastroju odgrywa również muzyka. Mamy tu głównie przejmujące, ambientowe dźwięki i niskie, pulsujące basy. Te odgłosy dodają akcji dodatkowego napięcia i potęgują klimat grozy. Muzyka - podobnie jak filmowa stylistyka - doskonale współgra z osobowością John Wicka i jego światem pełnym fatalizmu.

John Wick 4 kontynuuje znakomitą serię

Podsumowując, John Wick 4 to kawał świetnego kina sensacyjnego, który kontynuuje wszystko to, za co pokochaliśmy poprzednie części. Znakomita, wręcz wzorcowa realizacja dynamicznych scen akcji, kapitalna rola Keanu Reevesa, no i oczywiście ten charakterystyczny, neo-noirowy klimat - wszystko to sprawia, że seans dostarcza dokładnie tych wrażeń, jakich oczekujemy po tej serii.

Fani akcji nie będą zawiedzeni

Jeśli więc lubicie Johna Wicka za bezwzględną akcję, pościgi, strzelaniny i walki - będziecie zachwyceni. Twórcy serwują to, co w tej serii najlepsze i z pewnością nie zawiodą oczekiwań. To pozycja obowiązkowa dla fanów kina sensacyjnego.

Film trzyma w napięciu i dostarcza rozrywki

Ogromną zaletą filmu jest również to, że akcja nie zwalnia ani na moment i wciąga widza bez reszty. Dzięki doskonałej reżyserii i montażowi 2,5 godziny seansu mija błys

Podsumowanie

John Wick 4 to bez wątpienia godny następca znakomitej serii sensacyjnych filmów akcji. Twórcy w znakomity sposób kontynuują i rozwijają to, co najlepsze w tym cyklu - perfekcyjnie zrealizowaną, emocjonującą akcję, kapitalną rolę Keanu Reevesa i charakterystyczny, mroczny klimat. Fani doskonale się bawią oglądając brawurowe sceny pościgów, strzelanin i walk oraz podziwiając aktorskie popisy głównego bohatera. Film zdecydowanie dostarcza tego, czego oczekujemy po tej kultowej serii i jest obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników kina akcji. Końcówka wyraźnie sugeruje, że przygody Johna Wicka jeszcze się nie skończyły i z pewnością doczekamy się kolejnych części.

Najczęściej zadawane pytania

Film miał swoją światową premierę 23 marca 2022 roku, natomiast polska premiera odbyła się 25 marca 2022.

Obecnie film można oglądać w kinach na terenie całej Polski. Docelowo będzie dostępny na platformach VOD oraz stacjach telewizyjnych.

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich części, reżyserem John Wicka 4 jest Chad Stahelski.

Główną rolę ponownie gra Keanu Reeves. W pozostałych rolach występują m.in. Laurence Fishburne, Bill Skarsgård, Donnie Yen, Hiroyuki Sanada, Shamier Anderson, Lance Reddick, Rina Sawayama, Ian McShane.

Piąta część serii jest już potwierdzona. Zdjęcia mają rozpocząć się jeszcze w 2022 roku. Premiera filmu planowana jest na marzec 2023 roku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Dziewiąte wrota" - okultyzm i tajemnice starożytnych ksiąg w thrillerze Polańskiego
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marian Wiśniewski
Marian Wiśniewski

Witaj w moim wirtualnym atelier! To przestrzeń, gdzie piękno otacza nas na każdym kroku - od delikatnych kształtów rękodzielnych biżuterii, po intrygujące projekty wnętrz inspirowane naturą. Moje pasje splatają się tu w harmonię, tworząc krąg kreatywności. Zapraszam Cię do odkrywania piękna w detalu i doznawania estetycznych uniesień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły