Widzew Łódź to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych klubów piłkarskich w Polsce. Drużyna z dumą nosząca przydomek "Czerwona Armada" przez lata dostarczała kibicom wielu emocji i niezapomnianych chwil. W barwach Widzewa występowali wybitni piłkarze, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej piłki nożnej. Klub od zawsze słynął z ofensywnego, widowiskowego stylu gry, który przynosił mu wiele spektakularnych zwycięstw. Jednak oprócz wspaniałych tryumfów, los Widzewa pełen był również bolesnych porażek i dramatycznych momentów. Mimo wzlotów i upadków, klub pozostaje ulubieńcem rzeszy oddanych kibiców, którzy wierzą w jego powrót na szczyt. Poniżej przybliżamy najważniejsze wydarzenia z bogatej, sięgającej początku XX wieku historii tego legendarnego zespołu.
Sukcesy Widzewa na arenie krajowej
Pierwsze poważne sukcesy Widzew zaczął odnosić już w latach 30. XX wieku, zdobywając mistrzostwo Łodzi oraz wicemistrzostwo Polski w 1934 roku. Jednak prawdziwy złoty okres w historii klubu nastał w latach 70. i 80. Wtedy to zespół aż czterokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski - w sezonach 1980/1981, 1981/1982, 1983/1984 oraz 1996/1997. Widzew triumfował także w Pucharze Polski, wygrywając go w latach 1985, 1989 i 1993. Ogromnym sukcesem było również zdobycie Superpucharu Polski w 1989 roku. Łodzianie grali też w wielu emocjonujących, zaciętych bojach o mistrzostwo z Legią Warszawa czy Lechem Poznań. Fani Widzewa z nostalgią wspominają te niezwykle ekscytujące pojedynki z największymi rywalami.
Tytuły mistrzowskie
Mistrzostwo Polski w sezonie 1980/1981 było pierwszym tego typu osiągnięciem Widzewa w powojennej historii klubu. Drużynę do triumfu poprowadził wówczas trener Janusz Wójcik. Rok później Widzew ponownie sięgnął po tytuł w emocjonującym sezonie, w którym rywalizacja z Legią trwała do ostatniej kolejki. Trzecie mistrzostwo przyszło w sezonie 1983/1984 za kadencji trenera Włodzimierza Smolarka. Czwarty i jak do tej pory ostatni tytuł mistrzowski Widzew wywalczył w sezonie 1996/1997 pod wodzą Franciszka Smudy.
Puchary krajowe
Oprócz mistrzostw Polski, Widzew może pochwalić się także zdobyciem trzech Pucharów Polski. Pierwsze takie trofeum łodzianie wygrali w 1985 roku po zwycięstwie w finale z Lechem Poznań. Kolejny Puchar Polski dołożyli do klubowej gabloty w 1989 roku, pokonując w decydującym meczu Legię Warszawa. Trzeci triumf nastąpił w 1993 roku po wygranej w finale z Hutnikiem Kraków.
Widzew na arenie międzynarodowej
Oprócz licznych sukcesów na krajowym podwórku, Widzew odniósł także kilka spektakularnych zwycięstw w europejskich pucharach. W sezonie 1980/1981 awansował aż do półfinału Pucharu UEFA, eliminując po drodze tak uznane zespoły jak Liverpool, Juventus czy Inter Mediolan. Rok później dotarł do ćwierćfinału tych prestiżowych rozgrywek. W sezonie 1995/1996 Widzew zagrał w fazie grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Zanotował wówczas zwycięstwo nad wielkim AC Milan oraz sensacyjny remis na Camp Nou z FC Barceloną. Te wyniki na zawsze zapisały się w historii klubu.
Droga do półfinału Pucharu UEFA
W sezonie 1980/1981 Widzew osiągnął swój największy sukces w Europie, docierając aż do półfinału Pucharu UEFA. W 1/16 finału wyeliminował wówczas mistrza Anglii, Liverpool F.C. W ćwierćfinale sensacyjnie pokonał faworyzowaną Juventus F.C. W półfinale lepszy okazał się jednak AZ Alkmaar. Mimo porażki, ta europejska przygoda na zawsze wpisała się w historię klubu.
Zwycięstwo nad AC Milan
Innym pamiętnym wydarzeniem było zwycięstwo Widzewa nad AC Milan w fazie grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 1995/1996. Mecz rozegrany 28 września 1995 roku na stadionie w Łodzi zakończył się wynikiem 2:1 dla gospodarzy. Była to jedna z największych niespodzianek w historii tych elitarnych rozgrywek.
Czytaj więcej: "Fargo" - serial na podstawie filmu braci Coen
Największe gwiazdy w historii klubu
Przez lata w Widzewie występowało wielu znakomitych piłkarzy, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej piłki nożnej. W ataku błyszczał m.in. Janusz Kupcewicz, środkiem pola rządzili Włodzimierz Smolarek oraz Marek Dziuba, a w obronie królowali Zbigniew Boniek i Jacek Gmoch. Treningi prowadzili wybitni szkoleniowcy - Włodzimierz Smolarek, Janusz Wójcik czy Franciszek Smuda. Widzew słynął zawsze z wielkich indywidualności.
Wielcy napastnicy Widzewa
W linii ataku Widzewa na przestrzeni lat błyszczało wielu świetnych piłkarzy. Jednym z najwybitniejszych był Janusz Kupcewicz, król strzelców polskiej ligi w sezonie 1982/1983. Znakomitym snajperem był także Marek Koniarek, zdobywca Złotego Buta dla najlepszego strzelca Europy w sezonie 1998/1999. Nie sposób nie wspomnieć również o Ernestzie Pohlku oraz Zygmuncie Kalinowskim.
Wybitni pomocnicy i obrońcy
Siłą Widzewa była także linia pomocy i obrony. W środku pola rządzili i dzielili Włodzimierz Smolarek oraz Marek Dziuba. W defensywie klub mógł pochwalić się takimi zawodnikami jak Zbigniew Boniek, Jacek Gmoch czy Jacek Ziober. Byli filarem drużyny w największych sukcesach w latach 80.
Legendarni trenerzy drużyny
Ogromny wkład w sukcesy Widzewa mieli także trenerzy. Największe triumfy przyniósł klubowi Włodzimierz Smolarek - architekt mistrzostw w latach 80. Znakomicie poprowadził zespół również Janusz Wójcik. Wspomnieć należy także Franciszka Smudę, który sięgnął z Widzewem po ostatnie jak do tej pory mistrzostwo kraju.
Upadek potęgi i walka o odbudowę
Klub z Łodzi, mimo wielu sukcesów, przechodził także w swojej historii ciężkie chwile. Poważne problemy finansowe oraz złe zarządzanie stopniowo pogrążały Widzew. Drużynę czekała bolesna degradacja aż do trzeciej ligi. Jednak mimo tych trudności, kibice wierzą, że ich ulubieńcy kiedyś powrócą na szczyt i znów będą walczyć o najwyższe cele.
Problemy finansowe klubu
Pod koniec lat 90. Widzew zaczął popadać w poważne tarapaty finansowe. Zespół borykał się z rosnącymi długami, brakiem stabilności organizacyjnej i odejściem sponsorów. Sytuacja pogarszała się z roku na rok, co odbiło się na wynikach sportowych.
Degradacja ligowa Widzewa
Pogarszająca się kondycja finansowa doprowadziła do stopniowej degregradacji Widzewa. W sezonie 2004/2005 klub po raz pierwszy spadł do 2. ligi. Niestety, na tym nie koniec problemów - w sezonie 2012/2013 nastąpił kolejny spadek, tym razem do 3. ligi. Był to bolesny cios dla kibiców.
Nadzieja kibiców na powrót na szczyt
Mimo upadku Widzewa, kibice wciąż wierzą w odbudowę potęgi klubu i powrót do ekstraklasy. Nowe władze starają się uporządkować sprawy organizacyjne i finansowe. Kibice liczą, że ich ukochana drużyna jeszcze nieraz sprawi im wiele radości i będzie powalczyć o najwyższe cele.
Widzew na tle innych wielkich polskich klubów
Widzew na przestrzeni swojej historii rywalizował o mistrzostwa i puchary z najlepszymi polskimi drużynami. Fani do dziś wspominają emocjonujące pojedynki z Legią Warszawa, Wisłą Kraków czy lokalnym rywalem ŁKS-em Łódź. Mecze z tymi zespołami zawsze elektryzowały kibiców i przynosiły wiele sportowych emocji.
Rywalizacja z Legią Warszawa
W latach 80. Widzew toczył zaciętą rywalizację z Legią Warszawa o mistrzostwo Polski. Mecze obu drużyn zawsze przyciągały tłumy kibiców i były futbolowym świętem. Fani do dziś chętnie wspominają te niezwykle zacięte pojedynki dawnych gigantów polskiej piłki.
Mecze derbowe z ŁKS-em
Emocji nigdy nie brakowało także podczas derbowych pojedynków z lokalnym rywalem, ŁKS-em Łódź. Mecze Widzewa z ŁKS-em zawsze miały wyjątkową atmosferę i były wielkim świętem dla kibiców obu klubów. Te derbowe batalie na zawsze pozostaną w pamięci fanów.
Pojedynki z Wisłą Kraków
Innym wielkim rywalem Widzewa na przestrzeni dziejów była Wisła Kraków. Spotkania z "Białą Gwiazdą" również dostarczały wielu piłkarskich emocji. Kibice z uznaniem wspominają zacięte boje tych drużyn o mistrzowski tytuł i Puchar Polski.
Serial jako hołd dla wielkiej historii
W 2022 roku swoją premierę miał serial "Widzew" opowiadający historię klubu z Łodzi. Produkcja znakomicie oddaje klimat minionej epoki oraz przybliża kibicom barwne losy ich ukochanego Widzewa. Dzięki świetnej obsadzie i dbałości o szczegóły jest on wspaniałym hołdem dla wielkiej historii tego legendarnego klubu.
Wierność historyczna produkcji
Twórcy serialu zadbali o maksymalną wierność historyczną przedstawianych wydarzeń.
Podsumowanie
Historia Widzewa Łódź to pasmo wzlotów i upadków, wspaniałych zwycięstw i bolesnych porażek. Klub od dekad dostarcza kibicom niezapomnianych emocji i piłkarskich wrażeń. Mimo problemów, Widzew wciąż pozostaje jedną z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych marek polskiego futbolu. Teraz, gdy zespół przeżywa trudne chwile, kibice jednoczą siły, by wspierać go w walce o powrót na szczyt. Tego życzymy drużynie z czerwoną szachownicą na piersi. Do boju Widzew!