"Gangi Nowego Jorku" - jak wyglądały początki mafii w USA

"Gangi Nowego Jorku" - jak wyglądały początki mafii w USA
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak22.08.2023 | 8 min.

Nowy Jork końca XIX i początku XX wieku był areną narodzin zupełnie nowego zjawiska - zorganizowanej przestępczości na niespotykaną wcześniej skalę. Napływ setek tysięcy imigrantów z Europy, w tym zwłaszcza z Włoch, stworzył podatny grunt dla rozwoju gangów i grup przestępczych. Włosi, często biedni i nie mówiący po angielsku, zamykali się we własnych społecznościach, tworząc getta etniczne. Tam rodziły się nowe struktury przestępcze, wykorzystujące słabość i bezbronność swoich rodaków.

Włoscy imigranci i narodziny mafii w Nowym Jorku

Napływ Włochów do Nowego Jorku na przełomie XIX i XX wieku

W latach 1880-1920 do Nowego Jorku przybyło około 4 milionów imigrantów z Europy, w tym ponad 2 miliony z samej Italii. Byli to głównie ubodzy mieszkańcy południowych regionów Włoch, uciekający przed biedą i brakiem perspektyw. Osiedlali się w dzielnicach Manhattanu i Brooklynu, tworząc tam swoiste getta - Little Italy i South Brooklyn. Żyjąc w zamkniętych społecznościach, podtrzymywali swą kulturę i język. Często pracowali w ciężkich warunkach i byli wykorzystywani przez pracodawców.

Tworzenie się zorganizowanych grup przestępczych

Wśród imigrantów z Sycylii i Kampanii znaleźli się członkowie tamtejszych grup mafijnych. Przenieśli oni swoje struktury i metody działania do Nowego Jorku. Zaczęli werbować rodaków i tworzyć pierwsze gangi, które zajmowały się szantażem, hazardowymi oszustwami, prostytucją czy przemytem. Dla biednych imigrantów była to często jedyna droga do przetrwania i awansu społecznego. Mafijne rodziny zapewniały opiekę i pomoc potrzebującym Włochom, ale żądały w zamian lojalności i posłuszeństwa.

Walka o wpływy i kontrolę nad dzielnicami

Na przełomie wieków gangi walczyły między sobą o kontrolę nad lukratywnymi interesami, takimi jak: hazard, prostytucja, przemyt, wymazy. Dzieliły miasto na strefy wpływów. Najważniejsze to South Brooklyn kontrolowana przez rodzinę Bonanno, East Harlem należąca do Genovese'ów czy Lower East Side opanowana przez rodzinę Lucchese. Walki między gangami przyniosły setki ofiar i spowodowały wzrost przemocy w mieście.

Rozwój Pięciu Rodzin i prohibition

Ukształtowanie się głównych rodzin mafijnych

W latach 20. i 30. XX wieku ukształtowało się pięć głównych nowojorskich rodzin mafijnych: Bonanno, Colombo, Gambino, Genovese i Lucchese. Każda liczyła od 100 do 200 członków i "żołnierzy", a na ich czele stali bossowie. Rodziny dzieliły między siebie dzielnice, ale też współpracowały przy niektórych przestępczych interesach. Ustalano reguły działania, kodeks postępowania, sposoby załatwiania konfliktów. Powstała Komisja Syndykatu, koordynująca współpracę gangów.

Handel alkoholem w czasach prohibicji

Wprowadzenie w USA prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu, dało mafii ogromne możliwości zarobku na nielegalnym handlu i przemycie trunków. Gangsterzy przejęli cały proceder brewienia, przerzutu i dystrybucji alkoholu, zapewniając ludziom towar mimo zakazów. Zaczęli zarabiać miliony dolarów, potęgując swoją władzę i wpływy. Alkohol stał się głównym źródłem fortun gangów.

Wzrost znaczenia i bogacenie się mafii

Lata 20. i 30. to okres największego rozkwitu i potęgi nowojorskich rodzin mafijnych. Dzięki zyskom z alkoholu zyskały ogromne wpływy, przenikając do władz, sądownictwa, policji i biznesu. Zatrudniały armię prawników i urzędników. Gangsterzy prowadzili luksusowe życie, mieszkając w willowych rezydencjach i jeżdżąc drogimi samochodami. Mafia stała się nieformalną władzą w mieście.

Słynni bossowie nowojorskich gangów

Giuseppe Masseria i Salvatore Maranzano

W latach 20. o dominację w Nowym Jorku rywalizowali bossowie Giuseppe "Joe The Boss" Masseria i Salvatore Maranzano. Ten pierwszy dowodził rodziną Genovese, drugi grupą, z której powstała rodzina Bonanno. Walka zakończyła się śmiercią obu i dojściem do władzy Lucky'ego Luciano.

Charlie "Lucky" Luciano

Luciano stworzył nowoczesną strukturę mafii i zapanował nad Pięcioma Rodzinami. Zalegalizował wiele interesów, nawiązał kontakty z politykami, wprowadził kodeks postępowania. Zbudował ogromną fortunę na hazardzie, prostytucji i przemycie heroiny. Został skazany i deportowany do Włoch w 1946 roku.

Frank Costello i Albert Anastasia

Kolejni wpływowi bossowie to Frank Costello - szef rodziny Genovese, który uniknął więzienia i Albert Anastasia - jeden z najbrutalniejszych gangsterów, szef egzekutorów mafii zwanych Murder Inc. Obaj rywalizowali o przywództwo w syndykacie w latach 50. Ostatecznie władzę przejął Carlo Gambino.

Działalność mafii i jej metody

"Gangi Nowego Jorku" - jak wyglądały początki mafii w USA

Przemyt, hazard i lichwa

Główne dochodowe interesy gangów to nielegalny hazard w podziemnych kasynach i salonach gier, lichwiarskie pożyczki pieniędzy oraz przemyt broni, narkotyków, papierosów czy alkoholu. Mafia kontrolowała też legalne interesy - bary, restauracje, budowy, związki zawodowe.

Wymuszenia, przemoc i morderstwa

Metodą działania gangów były zastraszanie, przemoc i morderstwa. Stosowano groźby, pobicia, podkładano bomby, mordowano nieposłusznych. Liczne ofiary zebrały konflikty między gangami i walki o przywództwo. Mafia bezwględnie eliminowała zagrożenia dla swoich interesów.

Przenikanie do legalnego biznesu i polityki

Mafia przenikała do legalnego biznesu przejmując kontrolę nad firmami poprzez zastraszanie i szantaż. Wykorzystywano też polityczne koneksje, łapówki i nepotyzm, aby wpływać na decyzje urzędów. Działacze mafii przenikali do władz miejskich, policyjnych, sądowniczych. Korumpowano urzędników i świadków.

Upadek potęgi nowojorskiej mafii

Śledztwa i naciski ze strony władz

Od lat 50. władze zaczęły skuteczniej zwalczać mafię, prowadząc śledztwa, aresztując bossów, konfiskując majątki. Działały specjalne komisje senackie. Wprowadzono przepisy ułatwiające zwalczanie zorganizowanej przestępczości. Gangsterzy masowo trafiali do więzień.

Donosy i zdrady wśród gangsterów

Kluczowe były zeznania byłych członków mafii, którzy zdradzali tajemnice organizacji w zamian za ochronę świadka. Joe Valachi jako pierwszy ujawnił struktury i metody działania. Donosy pozwalały skutecznie rozbijać gangi od środka i skazywać bossów.

Zmiany pokoleniowe i nowe grupy przestępcze

Odejście starych bossów i nadejście nowego pokolenia osłabiło mafię, która straciła dawne wpływy. Pojawiły się nowe, mniej zhierarchizowane grupy przestępcze - rosyjskie, azjatyckie, afroamerykańskie. Mafia utraciła monopol na zorganizowaną przestępczość w mieście.

Dziedzictwo i legenda gangów Nowego Jorku

Mafia w kulturze masowej i sztuce

Mafia stała się inspiration dla twórców popkultury. Powstawały filmy i seriale o gangsterach, m.in. Ojciec chrzestny, Rodzina Soprano czy Chłopcy z ferajny. Książki i sztuki wykorzystywały motyw mafii. Gangsterzy odgrywają szczególną rolę w mitologii Nowego Jorku.

Wpływ na wizerunek i tożsamość miasta

Działalność mafii wywarła realny wpływ na historię i charakter miasta. Przyczyniła się do rozwoju hazardu, przestępczości, korupcji. Ukształtowała negatywne stereotypy na temat Nowego Jorku jako miasta brutalnego i niebezpiecznego. Do dziś mafia kojarzy się z Nowym Jorkiem.

Mit "gangstera" w świadomości Amerykanów

Mafia stworzyła mit amerykańskiego gangstera - obraz brutalnego i bezwzględnego bandyty, ale i człowieka sukcesu. Gangster to swoisty "amerykański sen" o awansie z niczego do bogactwa i władzy, choć osiągniętymi złymi środkami. Ten mit trwale zakorzenił się w kulturze i świadomości Amerykanów.

Podsumowanie

Historia nowojorskiej mafii to fascynujący, ale i mroczny rozdział w dziejach miasta. Ukazuje mechanizmy powstawania zorganizowanej przestępczości i jej ewolucji w struktury przenikające całe państwo. Początkowo będąc formą samopomocy i opieki dla imigrantów, mafia szybko zmieniła się w bezwzględną organizację przestępczą. Przez dekady dyktowała swoje warunki władzom, biznesowi i zwykłym ludziom. Choć jej potęga dziś zmalała, wciąż pozostaje nieodłącznym elementem historii i tożsamości Nowego Jorku.

Najczęściej zadawane pytania

Mafia wykształciła się wśród ubogich imigrantów z Włoch, którzy przybyli do Nowego Jorku na przełomie XIX i XX wieku. Członkowie sycylijskich gangów założyli tu pierwsze rodziny mafijne.

Tytuł najsłynniejszego bossa przysługuje Charliemu "Lucky" Luciano, który zjednoczył i zmodernizował nowojorską mafię w latach 30. XX wieku.

Mafia zdominowała takie nielegalne procedery jak hazard, prostytucja, przemyt alkoholu, a później narkotyków. Infiltrowała też legalny biznes i struktury władzy.

Od lat 50. nastąpił upadek mafii w wyniku policyjnych śledztw i procesów sądowych, a także zdrad ze strony gangsterów. Zmieniły się też warunki działalności przestępczej.

Motyw mafii i gangsterów odgrywa istotną rolę w amerykańskiej popkulturze, literaturze i sztuce. Ukształtował trwały mit amerykańskiego gangstera.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Matrix" Wachowskich - jak nakręcono przełomowy film sci-fi?
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak

Witajcie! Jestem Anastazja i zapraszam Was na tym blogu poświęconym fascynującemu świecie filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja wielka pasja, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, oraz ciekawostki ze świata rozrywki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły