"Borys Godunow" - rosyjski serial historyczny według Puszkina

"Borys Godunow" - rosyjski serial historyczny według Puszkina
Autor Marian Wiśniewski
Marian Wiśniewski19 września 2023 | 7 min

Fabuła serialu historycznego

Serial "Borys Godunow" przenosi widzów w realia Rosji przełomu XVI i XVII wieku, ukazując losy tytułowego bojara, który piastował urząd regenta w latach 1584-1598 po śmierci Iwana Groźnego. Akcja skupia się na okresie walki Godunowa o tron carski oraz jego krótkich rządów, zakończonych zamachem stanu i objęciem władzy przez Dymitra Samozwańca. Fabuła obfituje w dramatyczne zwroty akcji, intrygi polityczne, spiski i knowania możnych bojarów pragnących władzy.

Serial wiernie oddaje atmosferę epoki, pokazując skomplikowane układy sił panujące na dworze carskim, rywalizację bojarskich rodów oraz ogromną rolę prawosławnego kościoła. Nie brakuje wątków miłosnych z udziałem carów, ich żon i metres, co dodaje serialowi dramaturgicznego pazura. Ważnym motywem jest też sytuacja chłopstwa i ludności miejskiej, żyjącej w trudnych warunkach.

Główni bohaterowie

W rolę tytułowego Borisa Godunowa wciela się znakomity aktor Siergiej Bezrukow. Przedstawiony jest on jako człowiek ambitny i bezwzględny, dążący do objęcia tronu carskiego. Jego żonę, carową Marię Skuratową-Belską, gra Anna Kowalczyk. Ważnymi postaciami są też carewna Ksenia, siostra Borisa Godunowa (Joanna Aleksandrowa) oraz jego córka Ksenia (Anastazja Zaworskaja).

Dużo miejsca poświęcono postaciom spiskujących przeciw Godunowowi bojarów, jak książę Szujski (Borys Niewzorow) czy kniaź Wasyl Golicy (Władimir Jefremow). Jedną z kluczowych ról odgrywa Dymitr Samozwaniec, który podawał się za domniemanego zamordowanego syna Iwana Groźnego (Daniła Kosztow).

Oparte na klasyce literackiej

Serial stanowi adaptację dramatu historycznego Aleksandra Puszkina "Borys Godunow", będącego jednym z najwybitniejszych dzieł rosyjskiego romantyzmu. Twórcy zachowali wierność literackiemu pierwowzorowi, oddając ducha epoki i główne wątki fabularne. Widzowie mogą śledzić losy bohaterów znanych z kart powieści, jak również podziwiać piękno języka rosyjskiego.

Realizacja i obsada serialu

Gwiazdorska obsada

W serialu występuje plejada znakomitych aktorów rosyjskich, co z pewnością jest jednym z jego atutów. Tytułowego Borisa Godunowa gra doświadczony Siergiej Bezrukow, znany m.in. z filmów "Głupców" i "Adwokat". W rolę jego żony, carowej Marii Skuratowej wcieliła się Anna Kowalczyk, doceniana za role w "Pułkowniku Red" i "Cudzoziemce".

Pozostałe role również obsadzono uznanymi aktorami, jak Joanna Aleksandrowa (Ksenia), Władimir Jefremow (kniaź Wasyl Golicy), Daniła Kosztow (Dymitr Samozwaniec) czy Borys Niewzorow (książę Szujski). Dzięki temu widzowie oglądają kreacje aktorskie na najwyższym poziomie.

Kostiumy i charakteryzacja

Dużą wagę przykładano do wierności historycznej, co przejawia się w pieczołowicie odtworzonych strojach i fryzurach bohaterów. Charakteryzacja także precyzyjnie oddaje realia epoki, co pozwala widzom przenieść się w czasy moskiewskiej Rusi. Dbano o każdy szczegół, by serial jak najpełniej oddawał atmosferę minionych stuleci.

Zdjęcia w historycznych plenerach

Zdjęcia realizowano w Rosji, korzystając z licznych zabytkowych lokacji. Wykorzystano m.in. Kreml, siedzibę carów moskiewskich, cerkwie i sobory w stylu staroruskim, XVII-wieczny dwór bojara Morozowa oraz inne obiekty nawiązujące do architektury minionych epok. Dzięki temu serial zyskał wyjątkowy, autentyczny klimat.

Wierność literackiemu pierwowzorowi

Dramat historyczny Puszkina

"Borys Godunow" to arcydzieło Aleksandra Puszkina, uznawane za jedno z najważniejszych dokonań rosyjskiego romantyzmu w literaturze. Dramat opowiada losy tytułowego bojara, który został carem Rosji po śmierci Iwana Groźnego, nie będąc z pochodzenia carem. Utrzymany jest w konwencji historycznej, choć zawiera także wątki fantastyczne.

Wierność fabule i duchowi epoki

Twórcy serialu z wielką pieczołowitością podeszli do literackiego pierwowzoru, starając się jak najwierniej oddać fabułę, bohaterów i atmosferę dramatu Puszkina. Zachowując główne wątki, wprowadzili także dodatkowe sceny i postacie, lecz w duchu epoki. Dzięki temu serial stanowi udaną adaptację klasycznego dzieła.

Aktualność problematyki

Mimo osadzenia w odległych czasach, problematyka walki o władzę, intryg dworskich i polityki pozostaje ponadczasowa. Twórcy serialu umiejętnie uwypuklili te uniwersalne motywy, przybliżając widzom mechanizmy rządzące życiem społecznym i politycznym.

Tło historyczne akcji

"Borys Godunow" - rosyjski serial historyczny według Puszkina

Moskiewska Ruś u schyłku XVI wieku

Akcja serialu rozgrywa się w okresie tzw. Wielkiej Smuty, burzliwego czasu w dziejach Rosji po wygaśnięciu dynastii Rurykowiczów. Był to czas walk o tron, kryzysu gospodarczego i społecznego, interwencji Polski i Szwecji. Serial przybliża widzom realia życia w Moskwie i innych miastach Rusi u schyłku XVI stulecia.

Rządy Borisa Godunowa

Po śmierci Iwana Groźnego w 1584 roku tron carski objął jego syn Fiodor. Po jego zgonie władzę jako regent przejął bojar Borys Godunow. W 1598 roku został koronowany na cara, inaugurując rządy nowej dynastii Godunowów. Jego panowanie trwało jednak krótko, do 1605 roku.

Spiski i intrygi bojarów

Znaczną część akcji zajmują spiski i intrygi możnych rodów bojarskich dążących do zdobycia wpływów na dworze carskim Kosagojnu i saburow. Serial ukazuje ich rywalizację i knowania, walkę o władzę i pozycję społeczną. Jest to barwny obraz ówczesnych realiów politycznych.

Odbiór i popularność serialu

Entuzjastyczne recenzje

Serial spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków, którzy chwalą zwłaszcza grę aktorską, realizację i dbałość o wierność historyczną. Doceniają rozmach produkcji i ogrom pracy włożonej w rekonstrukcję realiów minionej epoki. Serial uznano za jedno z największych osiągnięć rosyjskiej telewizji ostatnich lat.

Nagrody i wyróżnienia

Serial zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Złotego Orła dla najlepszego serialu historycznego oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Historycznych w Kalifornii. Siergiej Bezrukow otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę Borisa Godunowa.

Ogromna popularność

Serial z miejsca zdobył status hitu i przyciągnął miliony widzów, stając się tematem numer jeden w rosyjskim Internecie. Fani chwalą produkcję za wciągającą fabułę i głębokie oddanie realiów historycznych. "Borys Godunow" to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat.

Znaczenie dla popularyzacji historii

Przybliżenie realiów epoki

Dzięki ogromnej dbałości o wierność historyczną serial stanowi znakomitą lekcję historii, przybliżając widzom realia życia w Rosji przełomu XVI i XVII wieku. Rekonstrukcja epoki moskiewskiej Rusi jest niezwykle wierna, dzięki czemu serial ma duże walory edukacyjne.

Popularyzacja historii Rosji

Produkcja przyczyniła się do wzrostu zainteresowania historią Rosji, szczególnie okresem Wielkiej Smuty. Widzowie chcą poszerzać wiedzę na temat wydarzeń i postaci przedstawionych w serialu sięgając po książki i źródła historyczne.

Odkrywanie rosyjskiej klasyki

Serial zachęcił wielu widzów do sięgnięcia po dramat Puszkina, stanowiący literacką podstawę produkcji. Dla wielu była to okazja do odkrycia arcydzieł rosyjskiej literatury epoki romantyzmu i zgłębienia twórczości wieszcza narodowego Rosjan.

Podsumowanie

Serial "Borys Godunow" to produkcja, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i zachwyt zarówno wśród krytyków, jak i szeregowych widzów. Dzięki kunsztowi twórczemu, gwiazdorskiej obsadzie i niezwykłej dbałości o oddanie historycznych realiów, serial stanowi wspaniałą lekcję historii, przybliżającą widzom burzliwe dzieje Rosji na przełomie XVI i XVII wieku. Jednocześnie produkcja ta ma walory uniwersalne, poruszając ponadczasowe tematy walki o władzę i gier politycznych. Nic więc dziwnego, że "Borys Godunow" z miejsca zdobył status hitu i na stałe wpisał się do kanonu wybitnych seriali historycznych.

Najczęstsze pytania

Literackim pierwowzorem serialu jest arcydzieło Aleksandra Puszkina, uznawane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć rosyjskiego romantyzmu.

Serial przedstawia wydarzenia z przełomu XVI i XVII wieku, w burzliwym okresie tzw. Wielkiej Smuty, po wygaśnięciu dynastii Rurykowiczów.

Zdjęcia realizowano głównie w Rosji, wykorzystując liczne historyczne plenery jak Kreml czy XVII-wieczne pałace i cerkwie.

W roli Borisa Godunowa występuje znakomity rosyjski aktor Siergiej Bezrukow.

Serial otrzymał m.in. Złotego Orła dla najlepszego serialu historycznego oraz nagrodę publiczności na festiwalu w Kalifornii.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Choinka stelaż: Jak stworzyć idealne drzewko świąteczne? Praktyczny poradnik
  3. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  4. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  5. Moda z ekranu: Jak filmy wpływają na współczesne trendy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marian Wiśniewski
Marian Wiśniewski

Witaj w moim wirtualnym atelier! To przestrzeń, gdzie piękno otacza nas na każdym kroku - od delikatnych kształtów rękodzielnych biżuterii, po intrygujące projekty wnętrz inspirowane naturą. Moje pasje splatają się tu w harmonię, tworząc krąg kreatywności. Zapraszam Cię do odkrywania piękna w detalu i doznawania estetycznych uniesień.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły