"Bogowie" - kontrowersyjny film o polskich kardiochirurgach

"Bogowie" - kontrowersyjny film o polskich kardiochirurgach
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak25.08.2023 | 6 min.

Film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego opowiada fascynującą, lecz kontrowersyjną historię początków kardiochirurgii w Polsce. Choć fabuła opiera się na prawdziwych wydarzeniach z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, wokół produkcji nie brakowało głosów krytyki, zwłaszcza ze strony środowiska medycznego. Mimo to film odniósł sukces kasowy, został doceniony przez krytyków i widzów, a także wpłynął na popularyzację wiedzy o polskiej medycynie i jej wybitnych przedstawicielach.

Geneza powstania filmu

Pomysł na film zrodził się w głowie scenarzysty Krzysztofa Raka, który zainteresował się postaciami Zbigniewa Religi i Tadeusza Ziółkowskiego - pionierów kardiochirurgii w Polsce. Przez ponad 2 lata prowadził kwerendę, zbierając materiały i relacje na temat ich pracy zawodowej oraz życia prywatnego. Scenariusz powstał we współpracy z lekarzami, którzy doradzali w kwestiach medycznych. Zdjęcia do filmu realizowano m.in. w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie Religa i Ziółkowski pracowali. Film miał premierę kinową we wrześniu 2014 roku.

Pomysł na scenariusz

Krzysztof Rak był zafascynowany postaciami Religi i Ziółkowskiego, których uważał za wybitne jednostki w swojej dziedzinie. Postanowił opowiedzieć historię ich dokonań i poświęcenia dla polskiej medycyny. Przez ponad 2 lata zbierał materiały i relacje świadków tamtych wydarzeń.

Współpraca ze środowiskiem medycznym

W trakcie pracy nad scenariuszem Rak konsultował się z lekarzami, aby zapewnić medyczną poprawność produkcji. Doradzali m.in. kardiochirurg prof. Janusz Skalski i anestezjolog prof. Ryszard Kustrzycki.

Realizacja zdjęć

Zdjęcia realizowano m.in. w autentycznych wnętrzach Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie Religa i Ziółkowski pracowali. Pozwoliło to oddać klimat epoki w scenerii szpitalnych korytarzy i sal operacyjnych.

Główni bohaterowie

Zbigniew Religa

W tej roli wystąpił Tomasz Kot. Religa przedstawiony jest jako charyzmatyczny, ale trudny we współpracy kardiochirurg. Film pokazuje jego determinację w dążeniu do celu, perfekcjonizm, a także skomplikowane życie osobiste.

Tadeusz Ziółkowski

Grany przez Piotra Głowackiego. W filmie jest młodszym kolegą Religi, pełnym podziwu dla jego umiejętności. Łagodzi konflikty wywoływane przez trudny charakter Religi. Przedstawiono go jako oddanego pracy i rodzinie człowieka.

Bohaterowie drugoplanowi

W filmie występują też postacie żon obu kardiochirurgów, kolegów i przełożonych z zespołu medycznego oraz pacjentów. Służą one pokazaniu różnych aspektów życia głównych bohaterów.

Kontrowersje wokół fabuły

Zarzuty o niezgodność z faktami

Po premierze pojawiły się głosy, że wiele wątków i zdarzeń przedstawionych w filmie nie miało pokrycia w rzeczywistości lub zostało mocno "doprawionych" dla potrzeb fabuły.

Krytyka wizerunku głównych bohaterów

Szczególnie kontrowersje wzbudził wizerunek Religi jako egoisty i tyrana. Jego bliscy uznali to za krzywdzące, podkreślając altruizm i poświęcenie lekarza. Zastrzeżenia budziła też niektóre sceny życia prywatnego bohaterów.

Debata na temat etyki lekarskiej

Film wywołał dyskusję na temat granic etycznych w pracy lekarzy, np. experymentów na ludziach czy ryzykownych zabiegów. Pojawiły się opinie, że te kwestie przedstawiono w sposób uproszczony.

Odbiór filmu

"Bogowie" - kontrowersyjny film o polskich kardiochirurgach

Recenzje krytyków

Mimo kontrowersji wokół fabuły, krytycy pozytywnie ocenili film pod względem realizacyjnym i aktorskim. Chwalili grę Kot i Głowackiego oraz innych aktorów. Docenili reżyserię Palkowskiego.

Opinie środowiska medycznego

W środowisku medycznym film wywołał mieszane uczucia. Część lekarzy krytykowała fabularyzację i uproszczenia. Inni docenili upamiętnienie wybitnych postaci polskiej medycyny.

Frekwencja i zyski w kinach

"Bogowie" był hitem - obejrzało go w kinach ponad 1,8 mln widzów. Film zarobił prawie 48 mln zł, plasując się w czołówce najbardziej kasowych produkcji polskich.

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody na festiwalach filmowych

"Bogowie" zdobyli liczne laury na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. w Gdyni, Warszawie, Chicago i Zurichu. Doceniono reżyserię, zdjęcia, muzykę i grę aktorów.

Nominacje do nagród państwowych

Film otrzymał aż 15 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły, zdobywając 6 statuetek. Był też polskim kandydatem do Oscara w 2015 r.

Inne wyróżnienia

"Bogowie" otrzymali wiele innych nagród, m.in. Wiktory, złote i platynowe Kaczki, a także wyróżnienia przyznawane przez środowiska medyczne.

Wpływ filmu na popkulturę

Motywacja dla przyszłych lekarzy

Film zainspirował wielu młodych ludzi do podjęcia studiów medycznych i kariery w zawodach związanych z medycyną, szczególnie kardiochirurgii.

Upamiętnienie polskich kardiochirurgów

Produkcja przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o dokonaniach Religi, Ziółkowskiego i innych polskich lekarzy. Pokazała ich determinację i poświęcenie.

Zainteresowanie historią polskiej medycyny

Film zainspirował wiele publikacji i programów poświęconych historii polskiej medycyny, zwłaszcza kardiochirurgii. Poszerzył zainteresowanie tą tematyką.

Podsumowanie

Film "Bogowie" to bez wątpienia jedna z najgłośniejszych i najbardziej docenionych polskich produkcji ostatnich lat. Choć nie obyło się bez kontrowersji, to filmowi udało się przybliżyć polskiemu społeczeństwu postaci wybitnych polskich kardiochirurgów - Zbigniewa Religi i Tadeusza Ziółkowskiego. Produkcję cechuje wysoki poziom realizacyjny i aktorski. Film zapoczątkował falę zainteresowania historią polskiej medycyny, a także zainspirował wielu młodych ludzi do podjęcia kariery w zawodach medycznych. Dzięki niemu pamięć o polskich pionierach nowoczesnej kardiochirurgii na trwale wpisała się do popkulturze.

Najczęściej zadawane pytania

Fabuła opowiada historię dwóch wybitnych polskich kardiochirurgów - Zbigniewa Religi i Tadeusza Ziółkowskiego. Przedstawia ich zawodowe dokonania i życie prywatne na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Zdjęcia realizowano m.in. w autentycznych wnętrzach Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie pracowali bohaterowie filmu.

Główne kontrowersje dotyczyły zarzutów o nieprawdziwość niektórych wątków fabularnych oraz krytyki wizerunku głównych bohaterów, zwłaszcza Religi.

Pomimo kontrowersji, krytycy pozytywnie ocenili film pod względem realizacyjnym i aktorskim. Chwalili reżyserię, grę aktorów i inne aspekty produkcji.

"Bogowie" zostali uhonorowani licznymi nagrodami polskimi i zagranicznymi, m.in. Orłami, Wiktorami oraz nagrodami na festiwalach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Matrix" Wachowskich - jak nakręcono przełomowy film sci-fi?
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak

Witajcie! Jestem Anastazja i zapraszam Was na tym blogu poświęconym fascynującemu świecie filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja wielka pasja, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, oraz ciekawostki ze świata rozrywki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły