"Big Little Lies" - dramat kryminalny HBO z gwiazdorską obsadą

"Big Little Lies" - dramat kryminalny HBO z gwiazdorską obsadą
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak27.09.2023 | 7 min.

Serial "Wielkie kłamstewka" to porywający dramat kryminalny HBO, który zebrał znakomite recenzje i zdobył liczne nagrody. Produkcja przedstawia losy trzech matek z Monterey i tajemnice, które skrywają. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Nicole Kidman, Reese Witherspoon czy Shailene Woodley. Fabuła wciąga i nie pozwala oderwać wzroku od ekranu.

Fabuła serialu "Wielkie kłamstewka"

Trzy matki z Monterey i ich rodzinne dramaty

Serial opowiada o trzech matkach z Monterey w Kalifornii - Celeste Wright (Nicole Kidman), Madeline Mackenzie (Reese Witherspoon) i Jane Chapman (Shailene Woodley). Każda z nich prowadzi pozornie idealne życie na bogatych przedmieściach, jednak pod powierzchnią skrywa mroczne tajemnice. Celeste jest ofiarą przemocy domowej ze strony męża Perry'ego (Alexander Skarsgård). Madeline cierpi z powodu niewierności męża Ed'a (Adam Scott). Jane przeprowadziła się do Monterey po traumatycznych wydarzeniach z przeszłości. Losy tych trzech kobiet splotą się ze sobą w nieoczekiwany sposób.

Tajemnicza śmierć w szkolnej społeczności

Pewnego dnia na imprezie charytatywnej w szkole, do której uczęszczają dzieci bohaterek, dochodzi do tajemniczej śmierci jednego z ojców. To wydarzenie wstrząśnie całą społecznością i sprowadzi na powierzchnię skrzętnie skrywane sekrety. Okazuje się, że pod pozorem szczęśliwych rodzin i zamożnego życia kryją się kłamstwa, romans, zdrada i przemoc.

Poszukiwanie prawdy i ukrywane sekrety

Po zajściu tajemniczej śmierci, trzy bohaterki postanawiają wspólnie dochodzić prawdy. Ich relacja zacieśnia się, choć wcześniej się nie znały. Każda z nich dźwiga bagaż bolesnych doświadczeń. Walka o sprawiedliwość będzie dla nich szansą na ujawnienie mrocznych tajemnic i rozprawienie się z przeszłością. Jednak konsekwencje mogą być druzgocące dla ich reputacji i rodzin. Czy uda im się oczyścić sumienie i zacząć wszystko od nowa?

Gwiazdy w obsadzie serialu HBO

Nicole Kidman jako Celeste Wright

Jedną z głównych bohaterek jest Celeste Wright, grana przez Nicole Kidman. Jest ona matką bliźniaków i żoną Perry'ego, który stosuje wobec niej przemoc psychiczną i fizyczną. Kidman znakomicie oddaje złożony wewnętrzny świat Celeste - jej miłość do dzieci, pragnienie normalności, ale też ból i cierpienie. Kreacja aktorki zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła jej wiele nagród, w tym Złoty Glob dla najlepszej aktorki.

Reese Witherspoon jako Madeline Martha Mackenzie

Kolejną główną bohaterką jest Madeline grana przez Reese Witherspoon. Jest ona sarkastyczną matką nastoletniej Abigail. Jej małżeństwo z Edem przechodzi kryzys, ponieważ mąż ją zdradza. Witherspoon świetnie oddaje emocjonalną huśtawkę i złość Madeline, która usiłuje utrzymać pozory idealnego życia. Aktorka otrzymała za tę rolę nominację do nagrody Emmy.

Shailene Woodley jako Jane Chapman

Trzecią bohaterką jest tajemnicza Jane grana przez Shailene Woodley. Przeprowadza się ona do Monterey po traumatycznych przeżyciach z przeszłości. Jane ukrywa mroczną tajemnicę, a jej syn Ziggy jest owocem gwałtu. Woodley subtelnie ukazuje traumę swojej bohaterki i jej próby odzyskania wiary w ludzi. Aktorka zebrała bardzo dobre recenzje za kreację skomplikowanej postaci.

Twórcy i realizacja serialu

Scenariusz autorstwa Davida E. Kelleya

"Wielkie kłamstewka" powstały na podstawie bestsellerowej powieści Liany Moriarty. Scenariusz do serialu napisał utalentowany David E. Kelley, twórca takich hitów jak "Ally McBeal" czy "W garniturach". Jego scenariusz z mistrzostwem buduje nastrój tajemnicy i niepewności, stopniowo odsłaniając mroczne sekrety bohaterek.

Reżyseria w rękach Jean-Marca Vallée

Reżyserią serialu zajął się Jean-Marc Vallée, twórca oscarowego filmu "Dallas Buyers Club". Jego dynamiczna, niechronologiczna narracja buduje zagadkę i utrzymuje w napięciu. Vallée świetnie oddaje też wewnętrzne rozterki bohaterek i nastrój grozy w scenach przemocy. Reżyser otrzymał nominację do Emmy za swoją pracę.

Muzyka skomponowana przez Michaela Brooka

Muzyka skomponowana przez Michaela Brooka stanowi istotny element serialu. Hipnotyzujące dźwięki gitary i fortepianu budują nastrój tajemnicy i niepokoju. Muzyka znakomicie oddaje emocje bohaterek, podkreśla dramatyczne i napięte sceny. Kompozytor był nominowany do nagrody Emmy za swoją ścieżkę dźwiękową.

Odbiór i nagrody

"Big Little Lies" - dramat kryminalny HBO z gwiazdorską obsadą

Pozytywne recenzje krytyków

"Wielkie kłamstewka" zebrały entuzjastyczne recenzje krytyków, którzy chwalili aktorstwo, reżyserię i scenariusz. Krytycy podkreślali wciągającą fabułę i znakomite oddanie skomplikowanej psychologii bohaterek. Serial plasował się na szczycie wielu zestawień najlepszych produkcji 2017 roku.

Prestiżowe nagrody Emmy i Złote Globy

Serial zdobył 8 prestiżowych nagród Emmy, w tym dla najlepszego miniserialu. Statuetki Emmy powędrowały także do Nicole Kidman, Alexandra Skarsgårda i Laury Dern. Produkcja zdobyła również 4 Złote Globy dla miniserialu, a także dla najlepszej aktorki w miniserialu.

Popularność wśród widzów na całym świecie

"Wielkie kłamstewka" zyskały ogromną popularność, zarówno w USA, jak i na świecie. Serial oglądały miliony widzów, zachwycając się znakomitą obsadą, wciągającą intrygą i przekrętami w sielskiej kalifornijskiej miejscowości. Popularność produkcji udowodniła, że widzów wciąż fascynują mroczne tajemnice.

Wpływ serialu i kontynuacja

Poruszenie ważnych problemów społecznych

"Wielkie kłamstewka" poruszyły wiele istotnych kwestii społecznych, takich jak przemoc domowa, gwałt czy niewierność. Dzięki serialowi te problemy stały się przedmiotem dyskusji. Produkcję chwalono za zwrócenie uwagi na trudne tematy i ukazanie ich bez osądzania bohaterek.

Drugi sezon zatytułowany "Wielkie kłamstewka i tak dalej”

Sukces pierwszego sezonu zaowocował kontynuacją historii bohaterek z Monterey. W 2019 roku swoją premierę miała druga odsłona serialu zatytułowana "Wielkie kłamstewka i tak dalej”. Sezon ponownie zebrał świetne recenzje i zdobył 3 nagrody Emmy.

Trzeci sezon serialu w planach na przyszłość

Twórcy zapowiadają też produkcję trzeciego sezonu "Wielkich kłamstewek", choć data jego premiery nie jest jeszcze znana. Fani z niecierpliwością czekają na powrót ulubionych bohaterek i kolejną porcję mrocznych tajemnic ukrywanych w słonecznym Monterey.

Podsumowanie

„Wielkie kłamstewka” to bez wątpienia jeden z najlepszych miniseriali ostatnich lat. Produkcję HBO wyróżniają znakomite aktorki w rolach głównych, niebanalna fabuła pełna zwrotów akcji i tajemnic, a także poruszanie ważnych problemów społecznych. Serial zebrał entuzjastyczne recenzje i zdobył liczne prestiżowe nagrody, udowadniając, że widzów wciąż interesują mroczne sekrety skrywane pod pozorem sielskiego życia. Fani z niecierpliwością czekają na kontynuację historii bohaterek z Monterey.

Najczęściej zadawane pytania

Do tej pory powstały dwa sezony – pierwszy w 2017 roku i drugi zatytułowany „Wielkie kłamstewka i tak dalej” w 2019 roku. Twórcy zapowiedzieli też produkcję trzeciego sezonu, jednak data jego premiery nie jest jeszcze znana.

Serial jest produkcją HBO, więc w Polsce można go obejrzeć na platformie HBO Max. Dostępny jest również na DVD oraz do kupienia w wersji cyfrowej.

W rolach głównych występują Nicole Kidman jako Celeste, Reese Witherspoon jako Madeline i Shailene Woodley jako Jane. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Alexander Skarsgård, Laura Dern czy Adam Scott.

Serial opowiada o trzech matkach z pozoru idealnych rodzin, które skrywają mroczne sekrety. Ich losy splatają się po zagadkowej śmierci w szkolnej społeczności. Kobiety postanawiają wspólnie dochodzić prawdy.

Ze względu na świetną obsadę, wciągającą fabułę pełną zwrotów akcji, poruszanie ważnych problemów społecznych i znakomitą grę aktorską, szczególnie Nicole Kidman. Serial nieprzerwanie intryguje i trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Dziewiąte wrota" - okultyzm i tajemnice starożytnych ksiąg w thrillerze Polańskiego
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anastazja Nowak
Anastazja Nowak

Witajcie! Jestem Anastazja i zapraszam Was na tym blogu poświęconym fascynującemu świecie filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja wielka pasja, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, oraz ciekawostki ze świata rozrywki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły