Berberys kolumnowy czerwony to wyjątkowy krzew, który świetnie sprawdzi się jako ozdoba każdego ogrodu. Jego smukły, kolumnowy pokrój, jaskrawe czerwone liście jesienią oraz obfite kwiaty wiosną zachwycają i przyciągają wzrok. Dlaczego warto posadzić w ogrodzie akurat berberys kolumnowy czerwony i jak o niego dbać, by cieszył nas przez lata?
Dlaczego berberys kolumnowy jest idealny do ogrodu?
Berberys kolumnowy czerwony ma wiele zalet, które sprawiają, że świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Przede wszystkim wyróżnia się charakterystycznym wąskim, kolumnowym pokrojem, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca i można sadzić go nawet w niewielkich ogródkach. Nie rozrasta się szeroko, a jego pędy pionowo piętrzą się ku górze, osiągając nawet 2-3 metry wysokości. Tworzy zwartą, gęstą kolumnę liści i kwiatów.
Kolejną zaletą berberysu kolumnowego jest jego wyjątkowe, intensywnie czerwone zabarwienie liści. Szczególnie efektownie prezentuje się jesienią, kiedy liście przebarwiają się na jarzące odcienie czerwieni i purpuru. Stanowi świetny kontrast dla innych, zielonych krzewów.
Berberys kolumnowy obficie kwitnie drobnymi, żółtymi kwiatuszkami, które na przełomie kwietnia i maja pokrywają cały krzew. Kwiaty przyciągają pszczoły i inne owady zapylające. Po kwitnieniu pojawiają się liczne, czerwone owoce - smaczne dla ptaków. Jego ozdobność utrzymuje się więc przez większość sezonu wegetacyjnego.
Ten wytrzymały krzew dobrze znosi suszę, mrozy i choroby, więc nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Świetnie nadaje się także na formowane żywopłoty czy wręcz jako soliter.
Jak sadzić berberys kolumnowy by dobrze się przyjął?
Aby posadzony w ogrodzie berberys kolumnowy dobrze się przyjął i rósł zdrowo przez lata, warto zadbać o odpowiednie sadzenie. Przede wszystkim należy wybrać dla niego słoneczne lub lekko półcieniste stanowisko - kolumnowy berberys najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym nasłonecznieniu. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę kompostem lub dołożyć pod korzenie nawóz np. do iglaków.
Sadzimy wczesną wiosną lub jesienią, robiąc dołek 2 razy większy od bryły korzeniowej. Krzew sadzimy na głębokości, na jakiej rosły w szkółce. Po posadzeniu podlewamy obficie. Należy pamiętać o ostawieniu co najmniej 1-metrowej odległości między krzewami, by miały przestrzeń do wzrostu.
Kiedy ciąć berberys kolumnowy żeby dobrze wyglądał?
Aby berberys kolumnowy miał zwarty, gęsty pokrój i dobrze się rozkrzewiał, wymaga okresowego cięcia. Cięcie pielęgnacyjne wykonujemy wczesną wiosną. Usuwamy wtedy pędy suche, połamane lub krzyżujące się. Skracamy młode pędy o około 1/3, co pobudzi krzew do gęstszego rozgałęziania. Starsze, zdrewniałe pędy przycinamy maksymalnie o połowę.
Jeśli chcemy uformować krzew w kolumnę, co roku po przekwitnieniu usuńmy pędy skierowane na boki. Pozostawmy jedynie pionowe. Dzięki regularnemu cięciu berberys zachowa zwarty, kolumnowy kształt przez wiele lat.
Jak nawozić berberys kolumnowy aby bujnie kwitł?
Aby nasz berberys kolumnowy obficie kwitł i owocował, wymaga regularnego nawożenia. Stosujmy nawozy mineralne dla roślin iglastych lub kwaśnolubnych, np. na bazie azotu, fosforu i potasu. Nawozimy wczesną wiosną przed kwitnieniem i po zbiorkach owoców.
Można też zastosować naturalne nawozy, jak kompost, rozkładający się obornik czy nawóz z kory drzew iglastych. Dobrym pomysłem jest również mulczowanie ściółką lub korą, które utrzyma wilgoć i poprawi żyzność gleby.
Gdzie sadzić berberys kolumnowy w ogrodzie?
Ze względu na niewielkie rozmiary berberys świetnie sprawdzi się jako ozdoba nawet najmniejszych przydomowych ogródków, balkonów czy tarasów. Można sadzić go pojedynczo lub w niewielkich grupach. Doskonale prezentuje się posadzony w pobliżu dróżek i ścieżek, gdyż przyciąga uwagę i podkreśla kompozycję rabat.
Świetnym pomysłem jest posadzenie berberysu kolumnowego przy ogrodzeniu, bowiem z czasem może stworzyć żywopłot o unikatowym wyglądzie. Dobrze komponuje się zarówno z innymi iglastymi, jak i liściastymi krzewami.
Jak podlewać berberys kolumnowy latem i zimą?
Berberys kolumnowy nie ma dużych wymagań wodnych, ale w okresach suszy wskazane jest podlewanie. Latem podlewajmy obficie raz w tygodniu w czasie długotrwałych upałów. Z kolei zimą podlewajmy tylko w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni, aby krzew się nie obudził przedwcześnie.
Ważne, by podłoże cały czas było lekko wilgotne. Wskazane jest ściółkowanie ziemi wokół krzewu, co utrzyma wilgoć i spowolni odparowywanie wody.
Jakie choroby i szkodniki atakują berberys kolumnowy?
Berberys kolumnowy jest rośliną wyjątkowo odporną na choroby i szkodniki. Rzadko też bywa atakowany przez zwierzęta. Jednak czasem może ulec drobnym chorobom grzybowym, jak rdza berberysowa, plamistość liści czy antraknoza. Objawiają się zmianami na liściach i pędach. W takim przypadku warto zastosować opryski fungicydami.
Z szkodników najgroźniejsza jest wełnowiec berberysowiec, którego larwy minują liście. Wyleczamy go insektycydami.
Jak zimą zabezpieczyć berberys kolumnowy przed mrozem?
Zimowanie berberysu nie stanowi większego problemu, gdyż jest on mrozoodporny. Wystarczy przyciąć pędy jesienią, by nie uległy złamaniu od śniegu. Przy bardzo mroźnych zimach dobrym pomysłem jest okrycie krzewów agrowłókniną lub zerwanymi liśćmi dla lepszej izolacji.
Jeśli rośnie w pojemniku, który można przenieść, warto umieścić go zimą w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, np. garażu. Dzięki temu uniknie wysuszenia i wymarznięcia w czasie silnych mrozów.
Podsumowanie
Berberys kolumnowy czerwony to wyjątkowa ozdoba ogrodu, która zachwyca przez cały sezon wegetacyjny. Jego smukły pokrój, czerwone liście oraz obfite kwiaty i owoce przyciągają wzrok i dodają koloru każdej kompozycji rabat. Aby cieszyć się zdrowym, bujnym krzewem przez lata, wystarczy zapewnić mu odpowiednie stanowisko, regularnie ciąć, nawozić i nawadniać. Niewielkie wymagania berberysu sprawiają, że to doskonały wybór do każdego ogrodu.