"Amelia" - hollywoodzki biopic o słynnej pilotce Amelii Earhart

"Amelia" - hollywoodzki biopic o słynnej pilotce Amelii Earhart
Autor Marlena Krupa
Marlena Krupa06.09.2023 | 9 min.

Amelia Earhart to bez wątpienia jedna z najbardziej fascynujących postaci w historii lotnictwa. Jej niezwykłe osiągnięcia i tajemnicze zniknięcie sprawiły, że stała się prawdziwą ikoną pionierskiej ery lotniczej. Choć od zaginięcia Earhart minęło już ponad 80 lat, wciąż intryguje ona i inspiruje kolejne pokolenia. W najnowszym hollywoodzkim filmie biograficznym twórcy postanowili przybliżyć tę niezwykłą historię szerszej publiczności. Jaką hollywoodzką wersję losów słynnej pilotki przedstawiono w filmie? Czy wiernie oddano fakty z jej burzliwego życia? A może mamy do czynienia z sensacyjną fikcją?

Fascynujące życie Amelii Earhart

Dzieciństwo i młodość słynnej pilotki

Amelia Earhart urodziła się w 1897 roku w Atchison w stanie Kansas jako pierwsze dziecko Edwiny i Sama Earhartów. Od najmłodszych lat fascynowały ją maszyny i przygoda. Marzyła o tym, by zostać inżynierem, jednak jej rodzice nie pozwolili jej na studia techniczne, uznając je za nieodpowiednie dla młodej damy. Mimo to Amelia nie zrezygnowała ze swoich pasji. W wieku zaledwie 23 lat po raz pierwszy wsiadła do samolotu, a rok później zaczęła brać lekcje pilotażu. Wkrótce zdobyła licencję pilota - była dopiero 16. kobietą w Stanach Zjednoczonych, która tego dokonała.

Pionierskie loty przez Atlantyk

W 1928 roku Earhart jako pierwsza kobieta przeleciała nad Atlantykiem jako pasażerka. Rok później powtórzyła ten wyczyn, tym razem pilotując samolot razem z pilotem Wilmerem Stultem. Tym samym została drugą kobietą w historii, która pilotowała statek powietrzny nad Oceanem Atlantyckim. Jej wyczyn przyniósł jej ogromną sławę - została okrzyknięta bohaterką narodową i otrzymała Medal Dobrego Lotnika od prezydenta Hoovera.

Status celebrytki i idolki kobiet

Sukcesy Amelii Earhart sprawiły, że stała się prawdziwą gwiazdą. Jej osiągnięcia przyniosły jej sławę nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Promowała linie lotnicze i produkty, pisała książki o locie, wygłaszała wykłady. Była inspiracją dla kobiet marzących o karierze w męskim zawodzie. Stawała się coraz odważniejsza w swoich wyczynach, planując lot dookoła świata.

Tajemnicze zniknięcie Earhart nad Pacyfikiem

Przygotowania do lotu dookoła świata

W 1937 roku Earhart rozpoczęła przygotowania do najbardziej ambitnego przedsięwzięcia w swojej karierze - lotu dookoła świata na pokładzie samolotu Lockheed L-10 Electra. Wyprawa miała rozpocząć się w Miami na Florydzie i zakończyć po około 30 tysiącach kilometrów w Oakland w Kalifornii. Towarzyszyć jej miał navigator Fred Noonan. Niestety już na początku podróży doszło do wypadku przy starcie i wyprawę trzeba było przełożyć.

Ostatnia radiowa wiadomość z samolotu

Drugą próbę odbycia lotu dookoła świata Earhart i Noonan podjęli w maju 1937 roku. Tym razem udało im się dotrzeć aż na Pacyfik, gdzie 2 lipca 1937 roku nadzieli ostatnią wiadomość radiową. Pilotka raportowała w niej, że znajduje się nad pozycją znaną jako Howland Island, jednak nie jest w stanie dostrzec wyspy. Od tego momentu ślad po Earhart i Noonanie zaginął.

Poszukiwania zaginionej załogi

Zaginięcie słynnej pilotki wywołało ogromne poruszenie i rozpoczęła się jedna z największych akcji poszukiwawczych w historii. Przeszukano obszar o powierzchni ponad 650 tysięcy kilometrów kwadratowych, ale bezskutecznie. Do dziś nie odnaleziono ani Earhart, ani Noonana, ani ich samolotu. Nie wiadomo, co się z nimi stało - czy rozbili się nad oceanem, wylądowali na bezludnej wyspie, czy może zostali wzięci do niewoli przez Japończyków. Zaginięcie pilotki owiane jest legendą i nierozwikłaną zagadką.

Hollywoodzka wersja losów Amelii Earhart

Obsada i twórcy filmu biograficznego

W 2009 roku swoją wersję historii Amelii Earhart przedstawił Hollywood. Reżyserką filmu biograficznego została Mira Nair, znana z takich produkcji jak "Missisipi w ogniu" czy "Pokój Marvina". W roli tytułowej wystąpiła dwukrotna laureatka Oscara Hilary Swank. Partnerował jej Richard Gere jako George Putnam, mąż pilotki. Film powstał przy współpracy z fundacją Amelii Earhart i przedstawia jej losy od lat 20. aż do momentu zaginięcia w 1937 roku.

Wierność faktów historycznych

Choć film stara się oddać klimat epoki i przedstawić kluczowe momenty z życia Earhart, to z pewnością nie jest wiernym odtworzeniem historii. Twórcy wzięli spore artystyczne wolności, dodając fikcyjne wątki i postaci, aby uczynić opowieść bardziej dramatyczną. Na przykład w filmie Putnam rozwodzi się dla Amelii, podczas gdy w rzeczywistości nigdy tego nie zrobił. Samo zaginięcie pilotki także zostało udramatyzowane.

Recenzje i opinie krytyków

Recenzenci raczej chłodno przyjęli hollywoodzką produkcję o Earhart. Chwalili wprawdzie kreację Hilary Swank i zdjęcia, ale zarzucali filmowi brak głębi i zbyt duże skupienie się na romansie zamiast na locie. Krytykowano też swobodne podejście do faktów historycznych. W efekcie film nie odniósł sukcesu kasowego ani artystycznego. Pomimo obsady gwiazd nie przybliżył postaci Amelii Earhart tak, jakby widzowie sobie tego życzyli.

Postać Amelii Earhart we współczesnej kulturze

"Amelia" - hollywoodzki biopic o słynnej pilotce Amelii Earhart

Inspiracja dla kolejnych pokoleń

Choć od zniknięcia Amelii Earhart minęły już dekady, wciąż pozostaje ona inspiracją dla wielu ludzi. Jej pionierski duch, determinacja i odwaga w realizacji marzeń sprawiają, że jest ikoną dla kolejnych pokoleń kobiet dążących do równości. W 2012 roku jej imieniem nazwano lotnisko w Atchison, jej rodzinnym mieście. Co roku 2 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Amelii Earhart upamiętniający datę jej zaginięcia.

Upamiętnienie w literaturze i sztuce

Losy słynnej pilotki i jej tajemnicze zniknięcie zainspirowały wielu pisarzy i artystów. Powstało wiele książek poświęconych Earhart, zarówno biograficznych, jak i beletrystycznych. Jej postać pojawia się też w komiksach, serialach i filmach. W waszyngtońskim muzeum lotnictwa znajduje się ekspozycja poświęcona pilotce, a jej podobizna widnieje nawet na monetach wyemitowanych przez mennicę Stanów Zjednoczonych w latach 90.

Wpływ na popkulturę

Amelia Earhart wywarła trwały wpływ na popkulturę jako prototyp śmiałej, niezależnej i nowoczesnej kobiety. Była inspiracją dla artystek takich jak Frida Kahlo czy Georgia O’Keeffe. Pojawia się w piosenkach, serialach, komiksach i grach komputerowych jako symboliczna postać kobiecej emancypacji. Jej wizerunek, charakterystyczna fryzura i skórzany kombinezon na zawsze zapisały się w kanonie feministycznych ikon popkultury XX wieku.

Dziedzictwo i mit Amelii Earhart

Status ikony feminizmu

Dzięki swoim osiągnięciom w męskim zawodzie lotnika Amelia Earhart na zawsze wpisała się do panteonu największych ikon walki o prawa kobiet. Choć sama nie deklarowała się jako feministka, to swoją postawą i dokonaniami udowodniła, że kobiety mogą realizować się w dowolnej dziedzinie. Dla wielu była i pozostaje uosobieniem niezależności, determinacji i dążenia do celu. Jej tajemnicze zniknięcie tylko wzmocniło legendę nieustraszonej pilotki i przyczyniło się do mitologizacji jej postaci.

Teorie na temat zaginięcia

Do dziś nie wyjaśniono, co stało się z Earhart i Noonanem po ich ostatniej wiadomości radiowej z 2 lipca 1937 roku. Przez lata powstało wiele teorii na ten temat: od katastrofy i rozbicia się nad oceanem po wzięcie do niewoli przez Japończyków lub lądowanie na bezludnej wyspie. Niektórzy entuzjaści doszukują się nawet sensacyjnych teorii spiskowych z udziałem prezydenta Roosevelta czy wojskowego projektu teleportacji. Tajemnica zniknięcia pilotki wciąż pobudza wyobraźnię i prowokuje nowe spekulacje.

Trwały ślad w historii lotnictwa

Pomimo tak tragicznego końca wyprawy dookoła świata, Amelia Earhart na zawsze pozostanie w panteonie lotniczych pionierów. Jej rekordy i osiągnięcia na zawsze zmieniły oblicze lotnictwa, torując kobietom drogę do kokpitów. Dzięki jej determinacji zawód pilota przestał być kojarzony wyłącznie z mężczyznami. Earhart swoją postawą i pasją do latania zainspirowała całe pokolenia przyszłych pilotek. Dlatego jej imię na zawsze pozostanie wpisane złotymi zgłoskami do historii lotnictwa.

Wnioski i kontrowersje wokół postaci

Heroiczna czy lekkomyślna?

Mimo swej sławy i statusu ikony, postać Earhart oceniana jest niejednoznacznie. Niektórzy zarzucają jej lekkomyślność i nadmierne ryzyko w organizacji wyprawy dookoła świata. Inni bronią jej odwagi i ducha pionierki gotowej poświęcić życie dla realizacji marzeń. Spory dotyczą też jej związku z George’em Putnamem - czy Earhart kierowała się miłością, czy raczej korzyściami płynącymi z małżeń

Podsumowanie

Amelia Earhart bez wątpienia na zawsze pozostanie jedną z najbardziej inspirujących postaci w historii lotnictwa. Jej odwaga, pasja i determinacja w realizacji marzeń złamały wiele barier i otworzyły kobietom drogę do kokpitów. Choć jej dramatyczne zniknięcie nad Pacyfikiem nadal owiane jest legendą i tajemnicą, to pamięć o jej dokonaniach przetrwała próbę czasu. Dziedzictwo Earhart to zarówno fascynująca biografia pełna sukcesów i wyzwań, jak i ponadczasowy symbol emancypacji kobiet oraz realizacji ambitnych celów. Jej postać wciąż intryguje i pobudza wyobraźnię nowych pokoleń marzycieli.

Najczęściej zadawane pytania

Do największych osiągnięć Earhart należą m.in. przelot nad Atlantykiem jako pierwsza kobieta-pasażer (1928 r.) oraz druga kobieta-pilot (1932 r.), rekord wysokości lotu (18 415 stóp w 1931 r.) oraz liczne rekordy prędkości i długości lotów. Była też pierwszą kobietą, która przeleciała nad Pacyfikiem.

Po ostatniej radiowej wiadomości z 2 lipca 1937 r. zaginął wszelki ślad po Earhart i jej navigatorze. Pomimo ogromnych poszukiwań nigdy nie odnaleziono ani pilotki, ani wraku jej samolotu. Przez lata powstało wiele teorii na temat ich losów, ale żadna nie została potwierdzona, stąd zniknięcie nadal jest zagadką.

Spory dotyczą m.in. oceny jej charakteru - czy była bohaterką czy lekkomyślną celebrytką, jakie motywy kierowały jej małżeństwem z George'em Putnamem oraz czy decyzja o locie dookoła świata była przejawem odwagi czy brawury.

Swoją postawą i dokonaniami w męskim zawodzie lotnika obaliła stereotyp, że kobiety nie nadają się do takiej profesji. Jej determinacja i konsekwencja w realizacji marzeń stały się inspiracją dla wielu kolejnych pokoleń kobiet.

Jej imieniem nazwano lotnisko w jej rodzinnym mieście, ulice i statki. 2 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Amelii Earhart. Powstało też wiele książek, filmów i artystycznych dzieł inspirowanych jej losami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć m3 gazu na kwh?
  2. Jakie rodzaje ogrzewania do domu wybrać: poradnik dla polskich właścicieli domów
  3. Krzesła stylowe do salonu - jak wybrać idealne krzesła do swojego wnętrza?
  4. "Dziewiąte wrota" - okultyzm i tajemnice starożytnych ksiąg w thrillerze Polańskiego
  5. Jak stworzyć idealne domowe kino? 9 wskazówek dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marlena Krupa
Marlena Krupa

Jestem entuzjastką kina i seriali, które ukazują świat barw i emocji. Na moim blogu odsłaniam fabuły przez pryzmat moich oczu, wplecionych w refleksje. Zapraszam na podróż przez ekranowe historie, gdzie zmysłowość dialogów spotyka się z głębokimi analizami postaci. To miejsce, gdzie świat fikcji staje się rzeczywistością uczuć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły